2009.gada vērtējums

Gada notikums:

Gada sākumā saasinās krīze piena sektorā, kas piespieda zemniekus uzsākt vērienīgas protesta akcijas…Akcijas rezultātā  lauksaimnieki panāk 28 miljonu latu atbalstu piensaimniekiem. No amata atkāpjas Zemkopības ministrs –  Mārtiņš Roze

Piena nozarē šī gada laikā bijuši trīs milzīgi pavērsieni -pagājušā gada beigās straujais cenu kritums, pavasarī – atsevišķi pārstrādātāji atsakās pieņemt pienu. Šobrīd piens atkal kļuvis par deficītu. Piena iepirkuma cena pamazām kāpj, un ir pamats domāt, ka piena sektors stabilizējies.

Gada neizdarība

Gada laikā nav panākti nekādi konstruktīvi uzlabojumi uzņēmējdarbības vidē, tikai palielināts nodokļu slogs un darbs grāmatvežiem. 2009. gadā bija izvirzītas prioritātes – mazināt birokrātisko un administratīvo slogu lauksaimniekiem, kas dotu iespēju attīstīties mazajiem ģimenes uzņēmumiem reģionos. Tika solīts strādāt pie fiksētā nodokļa projekta mikrouzņēmumiem, kas varētu būt ikgadēja valsts nodeva, apvienojot gan ienākuma nodokli, gan pievienotās vērtības nodokli, gan, iespējams, arī citus nodokļus. Tas ievērojami atslogotu mazos mājražotājus un mikropakalpojumu sniedzēju darbu, veicinātu mikrouzņēmumu veidošanos, samazinātu milzīgo bezdarbu. Diemžēl strukturālās reformas, par kurām iestājās uzņēmēji, tā arī nav iesāktas. To vietā … cērpam… cērpam….

Gada uzvara

1.    2009. gada rudenī lauksaimnieki saņem vienotā platību maksājuma (VPM) avansu 66% apmērā, mazāk labvēlīgo apvidu (MLA) atbalstu 70% apmērā, kā arī papildu valsts tiešos maksājumus (PVTM) par laukaugu un lopbarības platībām 65% apmērā. VPM atbalsta likme 2009.gadā ir 40.18 LVL/ha. MLA likme par apstrādātu 1.kategorijas zemi ir 17.70 LVL/ha, 2.kategorijas likme – 28.33 LVL/ha un 3. kategorijas – 41.08 LVL/ha. PVTM likme par laukaugu platībām šogad ir 27.87LVL/ha, savukārt PVTM par lopbarības platībām – 4.66 LVL/ha.

2.    Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) “Latraps” atsaukusi Administratīvajā tiesā iesniegtos prasījumus pret Lauku atbalsta dienestu (LAD) un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par 2007.gadā saražotās biodīzeļdegvielas fakta atzīšanu un atbalsta piešķiršanu. LAD pieņēma lēmumu izmaksāt tiešo valsts atbalstu “Latraps”, kuru zemnieki bija cerējuši saņemt jau 2008. gadā!

Gada divkosība

Zemnieku Saeimas vadība bija gatava kompromisiem un ar sapratni attiecās pret budžeta veidošanas „jauninājumiem”. Solidarizējoties ar pensionāriem un skolotājiem, piekāpās nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanai zemei no 1% līdz 1,5 %, ar nosacījumu, ka līdz ar NIN grozījumiem, tiks veikti lauksaimniekus stimulējoši grozījumi uzņēmuma ienākuma nodokļa likumā. Tādēļ Zemnieku Saeima ir ļoti neapmierināta par deputātu divkosību balsojot par grozījumiem likumā, neņemot vērā iepriekšējās vienošanās ar lauksaimniekiem.

Turklāt deputāti ne tikai demonstrēja „vārda neturēšanu”, bet papildus „lai stimulētu” mazo uzņēmēju – lauksaimnieku uzņēmējdarbību, iebalsoja, ka IIN neapliekamais minimums tiek samazināts no  4000 latu gadā uz 2000 LVL!!!!

Tāpat Zemnieku Saeima neatbalstīja darba auto nodokļa piemērošanu. Zemnieku saimniecības, atšķirībā no sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), zemnieks atbild ar visu savu mantu un īpašumu (pat māju, apģērbu un mēbelēm), turklāt zemniekiem darba laiks nav normēts no 8:00 – 17:00 , ir neiespējami noteikt auto izmantošanu darba vajadzībām vai personīgajām.

Latvijas valsts ir cietusi no globālās krīzes vissmagāk un „katram roka jāpieliek”, lai Latvijas ekonomika atdzīvotos,  tomēr Zemnieku Saeima ir pārliecināta, ja valdības pārstāvji tādā veidā, kā pieņēma budžetu, darbotos uzņēmējdarbībā, viņi ātri vien bankrotētu.

Gada pavērsiens

Jaunais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs savu darbības stratēģiju pamazām un, mūsuprāt, visai neatlaidīgi virza uz to, par ko esam iestājušies pēdējos 10 gadus – lauksaimnieciskās produkcijas ražošanas attīstība. Mainoties uzstādījumam, mainās lauksaimniecības politika, komunikācija ar lauksaimnieku organizācijām, un arī sadarbība ar ministrijas ierēdņiem.

Gada vilšanās

Ekonomiskā situācija visiem ir smaga – daļēji esam atzinuši, ka pieļautas kļūdas, tagad vajadzētu kopīgi vienoties, kā veicināt uzņēmējdarbību un risināt problēmas. Diemžēl vairākas institūcijas, tostarp valsts, turpina izlikties, ka nekas nav noticis un pat paaugstina  maksu par sniegtajiem pakalpojumiem. Dunci mugurā saņēmuši banku klienti. Tā vietā, lai vēl pirms gada esošie labie sadarbības partneri domātu, kā kopīgi „pārdzīvot” šo smago periodu, bankas vienpersoniski palielina procentus un pakalpojumu izmaksas. Tāpēc banku klienti faktiski kļuvuši par ķīlniekiem, uz kuru rēķina bankas risina savas problēmas. Turklāt starptautiskā aizņēmuma līdzekļi tiek virzīti banku sektora stabilizēšanai, taču tam nav reāla pienesuma tautsaimniecībā – neizprotami, kādēļ tik labvēlīga vide jārada vienai uzņēmējdarbības nozares, taču citām „jākuļas” pašām.

Gada panākums

Latvieši tirgojas! Izrādās mums ir gana daudz lielisku preču un produktu, kurus varam piedāvāt pircējiem ne tikai no lielveikalu plauktiem. Veicot izmaiņas likumdošanā, ir ievērojami atviegloti tiešās tirdzniecības nosacījumi. Rimi Dabas tirgus bija labs mācību modelis, kurš palīdzēja identificēt problēmas, kāpēc Latvijas zemnieki ir pazuduši no Rīgas lielajiem tirgiem.

Prieks, ka arvien plašāk pieejams autentisks piedāvājums – piens un dažādi piena produkti, svaiga gaļa un gaļas izstrādājumi, pašmāju sezonas augļi, ogas un dārzeņi, garšaugi un miltu izstrādājumi, kā arī bioloģiski audzēti produkti, kas pēdējā gada laikā Latvijā kļuvuši ļoti iecienīti pircēju vidū.

Šogad stilīgākās dāvanas ir „Latvijas prece”!

Gada nekaunība

Nacionālās subsīdijas 2010. gadam – 70 % samazinājums pret iepriekšējo gadu!

Pensijas samazināšana par 70 % strādājošiem pensionāriem.

Zaļās enerģijas kvotas „taisnīgi” sadalīt vienam biogāzes ražotājam. Apšaubāmajā darījumā  vainotais ierēdnis pārcelts uz … nākamo ministriju.

Kāds pamanījās iepirkt pienu par 0 santīmiem litrā!!!

Gada ierēdnis

Šogad ļoti daudz nopēlumu ir saņēmuši, gan politiķi, gan ierēdņi, tomēr viss nekad nav tikai melns. Ir arī zinoši, domājoši, atsaucīgi un spējīgi ierēdņi, kuri grib un var veicināt Latvijas attīstību. Zemnieku saeima vēlas pateikties labākajiem valsts pārvaldes darbiniekiem par veiksmīgo un produktīvo sadarbību 2009. gadā un novēlēt veselību, izturību,  neizsīkstošu darba sparu Jaunajā gadā. 29. decembrī Zemnieku saeima aicinās uz kopīgām svētku pusdienām, mūsuprāt,  šā gada labākos ierēdņus  no Zemkopības Ministrijas, Vides Ministrijas un Lauku atbalsta dienesta.