Lauksaimniecības uzņēmēji aicina jauniešus izvēlēties izglītību un darbu lauksaimniecībā

Zemnieku saeima savu biedru – 778 lauksaimniecības uzņēmumu – vārdā aicina jauniešus izmantot izstādi „Skola 2008”, lai apsvērtu iespējas iegūt izglītību un izvēlēties darbu zaļajā sektorā – lauksaimniecībā – un ar to saistītajās profesijās.

[img]http://www.zemniekusaeima.lv/lv/wp-content/uploads/img47c566a07f61e.jpg[/img]

Darbs lauksaimniecībā ir iespēja labi nopelnīt pašu mājās, tā vietā lai dotos peļņā uz Rietumeiropas valstīm vai izvēlētos citus darbus ar mazākām iespējām.

Jo īpašu pievilcību darbs lauksaimniecības nozarē ieguvis pēdējos gados, ceļoties pārtikas cenām pasaulē, Eiropas Savienībā un arīdzan Latvijā. Līdz ar to strauji ceļas arī tirgus orientēto pārtikas ražotāju uzņēmumu ieņēmumi un peļņa. Strauji attīstās arī bioenerģijas nozare. Jāuzsver, ka Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm ir proporcionāli daudz ļoti lielu un modernu lauksaimniecības uzņēmumu, kas šobrīd strauji attīstās, darbā izmanto jaunākās pasaulē pieejamās ražošanas tehnoloģijas, kāpina savu konkurētspēju un apgrozījumu, un viņiem ir vajadzīgi jauni, izglītoti un spējīgi darbinieki. Jāpiebilst, ka labākie lauksaimniecības uzņēmumi ir straujāk augošo Latvijas uzņēmumu skaitā, un tie veiksmīgi konkurē Eiropas kontekstā gan ar darba algām, gan ar apsaimniekoto zemes platību izmēru un apgrozījumu.

Lai gan tirgus orientētajos lauku uzņēmumos maksā labas un lieliskas algas, tomēr nozarē aizvien asāk trūkst kvalificētu speciālistu un darbaspēka kopumā. Līdz ar to aizvien vairāk lauksaimnieku pēdējos gados sliecas izmantot viesstrādnieku piesaistīšanu un maksimāli aizvietot cilvēku darbu ar tehniku.

Darbaspēka trūkumu lauksaimniecībā visā Eiropas Savienībā skaidro ar neadekvātu nozares tēlu, kas neatbilst šī brīža nozares attīstībai. Jāuzsver, ka tirgus orientētie lauku uzņēmumi jau sen darbojas pavisam pēc citiem principiem, kā pusnaturālās saimniecības, ko vairums Latvijas iedzīvotāju iepazinuši bērnībā, ciemojoties savu vecvecāku mājās. Tirgus orientētie lauksaimniecības uzņēmumi strauji attīstās un gaida jaunu, zinošu speciālistu pieplūdumu.

No 28. februāra līdz 2. martam Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsala notiek izstāde „Skola 2008”, un tās ietvaros norisinās Latvijas profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu konkurss „Jaunais profesionālis 2008”, kur atsevišķā stendā iespējams vērot, kā savā starpā sacenšas jaunie lauksaimniecības speciālisti, un iegūt papildus informāciju par izglītības iespējām nozarē.

Zemnieku saeima ir spēcīgākā tirgus orientēto lauksaimnieku nevalstiskā organizācija, kas pārstāv zemnieku intereses lēmumu pieņemšanas institūcijās, informē un izglīto lauksaimniekus. Zemnieku saeima apvieno 778 lielas un mazas zemnieku saimniecības visos Latvijas rajonos un visās lauksaimniecības jomās, vairumā gadījumu – ģimenes saimniecības. 39% Zemnieku saeimas biedru saimniecību ir no Vidzemes, 36% – no Zemgales, 20% – no Kurzemes un 5% – no Latgales.