Ar pirmās piena mašīnas pieņemšanu atklāts zemniekiem piederošais pārstrādes uzņēmums SIA „Latvijas piens”

Šodien, 21.jūnijā Jelgavā atklāta zemniekiem piederošā piena pārstrādes uzņēmuma SIA „Latvijas piens” ražotnes pirmā kārta. Tādējādi uzņēmuma dibinātāji, zemnieku kooperatīvi „Trikāta KS”, „Dzēse” un „Piena partneri KS” pierādījuši spēju vienoties kopīgam mērķim – savas pārstrādes uzņēmuma radīšanai, kas nodrošinās zemniekiem garantētu piena iepirkumu par godīgu cenu.

SIA „Latvijas piens” pirmās kārtas atklāšana notiek dienā, kad uzņēmums pieņem pirmo piena mašīnu, ar kuras vesto kravu tiek sākti piena pieņemšanas un pārstrādes testi. Aptuveni pēc nedēļas tiks nosūtīti pirmie gatavās produkcijas paraugi eksporta partneriem, ar kuriem jau ir noslēgta vienošanās par gatavās produkcijas pārdošanu.

Zemniekiem piederošā uzņēmuma „Latvijas piens” rūpnīcas pirmās kārtas atklāšanā ministru prezidents Valdis Dombrovskis atzīmē: „Latvieši vienmēr bijuši viensētnieki, kas strādājuši, paļaujoties uz saviem spēkiem un ar neuzticēšanos skatījušies uz kaimiņiem. Tikai ļoti izšķirošos brīžos mēs spējam pārkāpt pāri savai sētai un apvienoties, lai cīnītos par savu zemi un brīvību. Šajā gadsimtā, kad lielu lomu spēlē ekonomiskās intereses un ietekmes dalīšana, zemnieki atkal pierādījuši, ka spēj apvienoties, lai aizstāvētu sevi un savas valsts nacionālās ekonomiskās intereses, kas cieši saistītas ar lauku vidi, labklājību laukos. Mums ir pamats ticēt, ka šeit radītie produkti – krējums, vājpiena koncentrāts un vēlāk arī siers – tiks veiksmīgi realizēti, tādējādi arī nodrošinot zemniekiem iespējami godīgāko samaksu par darbu.”

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma: „Esmu gandarīta, ka Latvijas piensaimnieki spēja apvienoties kopīgam darbam un izveidoja spēcīgu piensaimnieku kooperatīvu, kā rezultātā Latvijā ir uzcelta vēl viena  piena pārstrādes rūpnīca. No tā ieguvēji būs visi – paši piensaimnieki un viņu ģimenes, kam tiks nodrošināti pastāvīgi ienākumi, apkārtnes iedzīvotāji, kam būs darbs jaunajā rūpnīcā, saistītajās nozarēs strādājošie un valsts tautsaimniecība kopumā. Līdz ar jaunās piena rūpnīcas darbības sākšanu palielināsies uz vietas Latvijā saražotā svaigpiena pārstrādes apjoms, radot piena produktus ar paaugstinātu pievienoto vērtību un palielinot valstī nomaksāto nodokļu apjomu. Aicinu arī citus lauksaimniekus kooperēties, jo jaunā piena pārstrādes rūpnīca ir apliecinājumus, ka, veiksmīgi sadarbojoties, Latvijas lauksaimnieki var izvirzīt un sasniegt augstus mērķus.”

Zemniekiem piederošajā piena pārstrādes uzņēmumā līdz jūnija vidum ir ieguldīti 7,1 miljoni latu, no kuriem 2,8 miljoni latu izlietoti rūpnīcas būvniecībai un 4,2 miljoni latu – tehnoloģijās. Ražošana pakāpeniski tiks uzsākta ar vājpiena koncentrāta un krējuma ražošanu. Šim nolūkam uzņēmumā ir uzstādīta Baltijas valstīs vienīgā Šveices uzņēmuma „MMS AG” izgatavotā koncentrāta ražošanas iekārta ar membrānu sistēmu. Šī ir šobrīd modernākā vājpiena koncentrāta ražošanas tehnoloģija, kas  nodrošina visu pienā esošo vērtīgo vielu saglabāšanos. Vājpiena koncentrāts ir produkts, ko iegūst ar reversās osmozes palīdzību, samazinot ūdens daudzumu vājpienā.  Šo produktu visplašāk izmanto siera, kā arī jogurta, saldējuma un citu produktu ražošanā. Tā realizācijas laiks ir līdz 168 stundām, realizācijas tirgus – 2000 km rādiusā. Savukārt koncentrāta ražošanas laikā iegūto krējumu izmanto pamatā sviesta ražošanai.

„Vājpiena koncentrāts ir produkts, kas ir ātri iegūstams un viegli pārdodams. Šis produkts uzņēmumam kalpo kā drošības spilvens tādos brīžos piena tirgū kā šobrīd, kad Baltijas reģionā samazinās pieprasījums pēc svaigpiena. Gribu uzsvērt, ka uzņēmuma „Latvijas piens” pamata produkcija būs siers, kuru ražošanu sāksim oktobrī,” saka SIA „Latvijas piens” vadītājs Raimonds Freimanis.

Siera ražošanas iekārtas „Latvijas piena” rūpnīcā sāks ievest jūlījā, bet augustā sāks to uzstādīšanu. Siera ražošanai SIA „Latvijas piens” pārņems šobrīd kooperatīvam „Trikāta KS” piederošā a/s „Trikātas siers” ražošanas tradīcijas un gadiem krāto pieredzi. Gada nogalē pircējiem Latvijā tiks piedāvāts augstas kvaitātes sieri ar „Trikātas” zīmolu, kas gatavoti tikai no Latvijas zemnieku saimniecībās slaukta piena.

Līdz gada beigām tiks pabeigtas arī šobrīd SIA „Latvijas piens” plānotās investīcijas 10,5 miljonu latu apmērā. No kopējās summas kredīts investīcijām ir 6,5 miljoni latu, zemnieku pašu ieguldījums 1 275 120 latu un ES līdzfinansējums – 2 951 776,80 lati. Būvniecības kopējās izmaksas ir 2,8 miljoni latu, bet iekārtas un aprīkojums izmaksā 7,7 miljoni latu. Jaunais uzņēmums turpina maksāt procentus par valsts piešķirto piecu miljonu latu lielo garantiju, bez kuras aizdevums rūpnīcas būvniecībai būtu sarežģīti iegūstams. No pērnā gada septembra līdz šā gada jūnijam zemnieki valsts budžetā procentu maksājumos par valsts izrādīto uzticēšanos iemaksājuši 133 717 latus.

Līdz ar rūpnīcas darbības uzsākšanu jūnijā, pakāpeniski tiks iedarbinātas rūpnīcas jaudas, ka nodrošina piena pieņemšanu un paterizāciju 300 tonnu apjomā 10 stundās. Vājpiena koncentrāta ražošanas jaudas ir 15 tonnas stundā, savukārt siera ražošanas jaudas sakotnēji plānotas 300 tonnas mēnesī, pakāpeniski turpmāko divu gadu laikā tās palielinot līdz 800 tonnām mēnesī. Rūpnīcā darbosies arī ultrafiltrācijas iekārta, kas dod iespēju pārstrādāt sieru sūkalas, iegūstot sūkalu proteīnu un sūkalu koncentrātu, kas ir pieprasīts eksporta produkts.

Šobrīd SIA „Latvijas piens” dod darbu 14 cilvēkiem, bet līdz ar siera ražošanas uzsākšanu darbinieku skaits tiks palielināts līdz 50.

SIA „Latvijas piens” īpašnieki ir kopskaitā 600 Latvijas zemnieki no faktiski visiem valsts novadiem, kuri apvienojušies kooperatīvos „Trikāta KS”, „Dzēse” un „Piena partneri KS”.

Informāciju sagatavoja:
Iveta Tomsone,
SIA „Latvijas piens” komunikācijas vadītāja
Tel: 20277112, Iveta.tomsone@lvpiens.lv
[slidepress gallery=’latvijas-piens-rupnicas-atklasana’]

Informācija par SIA „Latvijas piens” īpašniekiem

LPPKS „Trikāta KS”

Lauksaimniecības pakalpojumu piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (LPPKS) “Trikāta KS” dibināta 2003. gadā, apvienojoties 11 Ziemeļvidzemes reģiona piena ražotāju saimniecībām. Līdz 2008. gada 10. aprīlim kooperatīva nosaukums bija „Jaunais Piens”. Šobrīd kooperatīvā apvienojušies 330 zemnieku saimniecības no Vidzemes un Latgales novadiem, ieskaitot kooperatīvu „Braslava” un „Sēlpils” biedrus. Šie divi kooperatīvi ir „Trikāta KS” biedri. Kooperatīvā apvienojušies dažāda lieluma saimniecību īpašnieki. Vidējais slaucamo govju skaits ganāmpulkā ir 40. Mazākajā saimniecībā ir 4 , lielākajā – 450 slaucamās govis. Ik dienas kooperatīvs savāc vidēji 200 tonnas augstākās kvalitātes piena, ko pārstrādā kooperatīvam piederošajā SIA „Trikātas siers”, kā arī pārdod piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā un Lietuvā.

SIA „Trikātas siers” rūpnīcu kooperatīvs iegādājās 2006. gadā. Tajā tiek ražoti klasiskie puscietie Krievijas un Holandes tipa sieri, puscietie sieri Trikantālers un Trikantālers ar amoliņu, mīkstie sieri “Vīra prieks” un “Sievas prieks”, svaigais siers “Sniega bumbas”, sieri ar samazinātu trauku procentu, kūpinātais siers “Beverīna”, zilā pelējuma siers “Blue” un bioloģiskais Krievijas, Holandes tipa, kā arī „Blue” siers. SIA „Trikātas siers” pieredze tiks izmantota jaunajā SIA „Latvijas piens” ražotnē.

Kooperatīva „Trikāta KS” valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs: „Šodien, vasaras Saulgriežos, mēs, Latvijas zemnieki, varam svinēt ne tikai gada garāko dienu un īsāko nakti. Mēs varam svinēt brīdi, kad esam ieguvuši lielāku brīvību. Esam ieguvuši brīvību būt noteicēji savā modernā uzņēmumā. Mēs varam būt droši, ka mums būs kur likt saražoto, neatkarīgi no tirgus svārstībām. Es ceru, ka mūs vairs neskars tā bezcerība, ko pārdzīvojām pirms trīs gadiem, kad daļai no mums piena cenu solījai tikai 11 santimus par kilgoramu, bet daudziem pateica, ka jūsu saražotais „baltais zelts” – piens, nevienam nav vajadzīgs. Mums ir izdevies vienoties par sava uzņēmuma radīšanu, sakrāt tam naudu un to uzbūvēt. Jau rīt mēs turpināsim strādāt pie nākošajiem izaicinājumiem – mēs paplašināsim jau iestrādātos un attīstīaim jaunus eksporta tirgus. Nākotne būs atkarīgs no mums pašiem, no mūsu drosmes, apņēmības, uzcītības. Nākotne ir mūsu pašu rokās.”

PKS „Dzēse”

Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība „Dzēse” dibināta 1997. gadā, apvienojoties 17 Liepājas rajona zemnieku saimniecībām. Šobrīd „Dzēsē” apvienojušies 260 saimniecības no 18 Kurzemes un Zemgales novadiem – Durbes, Aizputes, Kuldīgas, Saldus, Grobiņas, Pāvilostas, Skrundas, Priekules, Nīcas, Rucavas, Alsungas, Vaiņodes, Auces, Dobeles, Tērvetes, Jelgavas, Bauskas un Rundāles. Kooperatīvā apvienojušies dažāda lieluma zemnieku saimniecību īpašnieki, vidējais govju skaits saimniecībās ir 20 – 30 slaucamām govis. Mazākajā saimniecībā 5 govis, lielākā – 120 govis. Kooperatīvs ik dienu savāc vidēji 70 tonnas augstākās kvalitātes piena dienā.

Kooperatīva „Dzēse” valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics: „Šodien ir piepildījies sapnis, kam tik daudzus gadus ticējām. Mēs, Latvijas zemnieki, piena ražotāji, esam tikuši pie sava piena pārstrādes uzņēmuma. Viens ceļa posms ir noiets, par spīti kritikai un neticībai, ka zemnieki var uzcelt modernu rūpnīcu. Mēs zinām, ka daudzi joprojām netic, ka zemnieki spēj ne tikai ražot izejvielu, bet to arī pārstrādāt un pārdot. Bet mēs ticam! Mēs ticējām šim projektam un tas ir īstenojies. Mēs ticam veiksmīgam uzņēmuma darbam! Un tā būs!”

PKS „Piena partneri KS”

Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība „Piena partneri KS” izveidots 2010. gadā, ar mērķi apvienot vairākas statūtsabiedrības līdzdalībai jaunajā piena pārstrādes projektā. PKS „Piena partneri KS” pagaidām apvieno septiņus biedrus un tie ir:

  • SIA „Agro Kaķenieki” – valdes priekšsēdētājs Vasilijs Pravdivecs;
  • A/S „Zentenes Lauksaimnieks” – valdes priekšsēdētājs Normunds Zelčāns;
  • SIA „Beliko” – valdes priekšsēdētājs Juris Pinete;
  • SIA „Madliena 2” – valdes priekšsēdētājs Vilnis Feodorovs;
  • A/S „Būriņi”- valdes loceklis Normunds Zelčāns;
  • SIA „Sabiedrība Mārupe”- valdes priekšsēdētājs Modris Spuģis;
  • Z/S „Krišjāņi” – īpašnieks Jānis Straģis.

Kooperatīvā pamatā iekļaujas lielās saimniecības, kur mazākais slaucamogovju skaits ir vairāk par 150, bet lielākais – virs 600 govīm. Saimniecības atrodas Dobeles, Tukuma, Ogres un Mārupes novados. Kooperatīva biedru saimniecībās saražotais piena apjoms ir vidēji 45 tonnas augstākās kvalitātes piena dienā.

Kooperatīva „Piena partneri KS” valdes priekšsēdētājs Modris Spuģis: „Mēs esam pierādījuši sev un citiem, ka spējam vienoties kopējam projektam.Mēs esam spējuši sev un citiem pierādīt, ka varam sakrāt naudu savai rūpnīcai. Tagad mums atlicis visiem pierādīt, ka zemnieki var pārstrādat pašu saražoto izejvielu un to pārdot, veiksmīgi konkurējot Eiropas un pasaules tirgū.”

Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, SIA „Latvijas piens” komunikācijas vadītāja, tel: 20277112; iveta.tomsone@lvpiens.lv