Aicinām Eiropas Parlamenta deputātus neakceptēt Eiropas Savienībā atļauto augu aizsardzības līdzekļu saraksta saīsinājumu

Eiropas Parlaments gatavojas izskatīt grozījumus regulā 91/414/EEC par augu aizsardzības līdzekļiem, kas paredz no lietošanas izslēgt lielāko daļu no augu aizsardzībai lietotajiem preparātiem. Saskaņā ar Parlamenta priekšlikumu atļautajā augu aizsardzības līdzekļu sarakstā pāri paliks vien niecīgs skaits (10-20%) no līdz šim lietotajiem līdzekļiem. Lauksaimnieki ir sašutuši, jo Valsts augu aizsardzības dienests, gatavojot valsts pozīciju šajā jautājumā, jautājumu nav diskutējis ar lauksaimnieku organizācijām, un faktiski ir palaists garām laiks, kad Latvija būtu varējusi ietekmēt lēmumu pieņemšanas procesu. Tagad lēmumu pieņems Eiropas Parlaments.

ZSA priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: „Šī Eiropas Parlamenta iniciatīva ir politiski rosināta, nevis tiešām nepieciešama. Jau tagad visi preparāti sertificējot iziet visstingrākās kontroles. Saskaņā ar regulas projektu vispār vairs nebūs ar ko apkarot slimības un kaitēkļus. Sanāk, ka visi augu aizsardzības līdzekļi būs jāaizvieto ar jauniem. Pie tam, nekad nav bijis tā, ka jaunie preparāti maksātu mazāk par vecajiem. Mūsu saimniecības šobrīd nevar atļauties šādi pildīt ķīmijas ražotāju makus.”

Zemnieki ir sašutuši, jo jautājums nav izdiskutēts lauksaimnieku sabiedrībā, informācija par šādu iniciatīvu Latvijas lauksaimnieku lokā nonākusi tikai regulas grozījumu gatavošanas pēdējā stadijā, kad jautājumu vairs skatīs tikai Eiropas Parlaments.

„Jāsaprot, ka, ja pieņems skarbāko regulas redakciju, vairs nevarēs lietot augu aizsardzības līdzekļus, un saimniecībās kritīsies ražība. Vietējie ražotāji vienkārši nenosegs Latvijas pašpatēriņu. Nākotnē būsim spiesti ēst nezin no kurienes importēto apšaubāmas kvalitātes, vai pat ģenētiski modificēto pārtiku,” skaidro Lazdiņš.

ZSA direktore Rita Sīle uzsver: „Mēs šobrīd mēģinām atrast risinājumu, kas nestu vismazāko ļaunumu. Taču sviras vairs nav uz vietas Latvijā. Šodien Zemnieku saeima ir nosūtījusi aicinājumu Latvijas deputātiem Eiropas Parlamentā, šajā jautājumā aicinot aktīvi pārstāvēt Latvijas intereses.”

Saskaņā ar regulas projektu tiks pārvērtēts atļauto augu aizsardzības līdzekļu saraksts. Lauksaimnieki ir sašutuši, ka Eiropas Savienībā varētu aizliegt 80-90% no visiem augu aizsardzības līdzekļiem, faktiski neizvērtējot to reālo ietekmi pārtikas ražošanā. Tā rezultātā var prognozēt Eiropas Savienības ražu kritumu un produkcijas cenu kāpumu salīdzinājumā ar to pasaules valstu produktiem, kam šādu ierobežojumu nav. Līdz ar to ES un arī Latvijas tirgū paredzams apšaubāmas kvalitātes un izcelsmes trešo valstu produkcijas importa pieaugums.