Diena par un ap augu aizsardzības līdzekļiem

Patlaban ir aktīvā sezona, kad kontrolēs dodas Augu aizsardzības dienests, tādēļ virknei saimnieku radušās problēmas ar prasību izpildi.

Ieteikums tiem, kas lietojuši augu aizsardzības līdzekli Sultāns. Vērts uzmanīties, vai tas, ko rakstāt atskaitēs par augu aizsardzības līdzekļu lietojumu, atbilst Sultāna reģistrētajai normai.

Zināms, ka daļa lauksaimnieku nav pievērsuši uzmanību tam, kādu normu drīkst lietot, reģistrējot augu aizsardzības līdzekli, un lietojuši to, atbilstoši darbīgajai vielai. Līdz ar to ir lauksaimnieki, kam jau piemēroti sodi.

Latvijā ir vairāki augu aizsardzības līdzekļi, kuriem darbīgā viela ir metazahlors (darbīgā viela arī Sultānam). Taču katram augu aizsardzības līdzeklim atšķirīga lietošana, tādēļ saimniekiem, gatavojot atskaites, ļoti vērts uzmanīties, kuru līdzekli saimniecībā ir lietojuši.

Piemēram –
Sultāns. Darbīgās vielas daudzums ir 500 g/l.
Butizāns. Darbīgās vielas daudzums ir 400 g/l.
Tomēr, atļautās normas Sultānam un Butizānam ir neproporcionāli atšķirīgas.

Pēc saimnieku sniegtās informācijas, sarēķinot atbilstoši darbīgai vielai un lietojot vienādu darbīgās vielas devu Sultānam un Butizānam, Sultānam tā pārsniegs atļauto normu un lauksaimniekam piemēros sodu par pārkāpumu. Savukārt Butizānam atļauto normu deva nesasniegtu, un lauksaimniekam piemērotu sodu par rezistences veidošanu.
Šādi sodi tad arī tiktiešām tiek piemēroti.

Lai gan Valsts augu aizsardzības dienests skaidro, ka problēmas radušās tikai vienā saimniecībā, saimniecību sniegtā informācija gan liecina par pretējo. Līdzekļu reģistrācija notiek, ne tikai ņemot vērā darbīgās vielas ietekmi, ka līdzeklis jālieto stingri pēc instrukcijas, un nobīdes veģetācijas periodā rada problēmas ar augu aizsardzības līdzekļa efektivitāti. Tomēr šī situācija kārtējo reizi aktualizē problēmas augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijā.

Rezultātā esam aicinājuši Zemkopības ministriju organizēt sarunas, lai risinātu problēmas ilgtermiņā.