Eiropas Savienības Dārza svētkos lauksaimnieki akcentēs nevienlīdzīgo situāciju ar ES tiešmaksājumiem

Sestdien, 12. maijā, Rīgā, Vērmanes dārzā notiks Eiropas nedēļas centrālais pasākums – Eiropas Savienības (ES) Dārza svētki, kuros dažādas aktivitātes teltī „Zaļā Eiropa” rīdziniekiem un pilsētas viesiem sarūpējusi arī Zemkopības ministrija sadarbībā ar lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām. Ar audiovizuālo materiālu, atrakciju, konkursu un rotaļu palīdzību svētku viesi varēs iepazīties ar dzīvesveidu laukos un nozares aktualitātēm. Pasākuma laikā lauksaimnieki akcentēs šobrīd aktuālākos jautājumus – ES tiešmaksājumus un videi draudzīgu saimniekošanu.

Lai uzskatāmi demonstrētu Latvijas lauksaimnieku nevienlīdzīgo situāciju ES, lauksaimnieki ir sagatavojuši spēli „Trāpi ES vienotajā tirgū”, kurā ikviens svētku apmeklētājs varēs izmēģināt, kā iekļūt un konkurēt ES vienotajā tirgū, ja tiešo maksājumu līmenis ir tik atšķirīgs. Tāpat teltī „Zaļā Eiropa” uz jautājumiem atbildes sniegs lauksaimnieku organizāciju izvirzītie pārstāvji, kuri kopš gada sākuma aktīvi veic tiešmaksājumu jautājumu lobija aktivitātes ES institūcijās – Maira Dzelzkalēja (ZSA), Armands Krauze (LOSP) un Ginta Jakobsone (LOSP).

Erudītākajiem telts apmeklētājiem paredzēts konkurss „Cik zaļi tu domā?” un spēle „Atpazīsti sēklas!” – atbildot uz jautājumiem par efektīvu zaļu saimniekošanu, praktisko lauksaimniecību un ES lauksaimniecības likumdošanu vai atpazīstot dažādu augu sēklas, būs iespēja iegūt lauksaimnieku sarūpētās vērtīgās balvas.

Arī pašiem jaunākajiem svētku apmeklētājiem paredzēts plašs aktivitāšu klāsts – zīmējumu konkurss par lauksaimniecības tēmu, vārdu mīkla, bilžu spēle „Piena ceļš līdz veikala plauktam” un citi. Pie telts būs arī Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācijas trušu būri, kuros esošos šķirnes trušus varēs apskatīt un zīmēt.

Telts „Zaļā Eiropa” aktivitātes nodrošina Zemkopības ministrija, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome, biedrība „Zemnieku saeima”, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”, biedrība „Latvijas Jauno zemnieku klubs”, Latvijas Zemnieku federācija, Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācija un Latvijas Biškopības biedrība.

Par Eiropas dienu

1950.gada 9.maijā – piecus gadus pēc II pasaules kara beigām – Francijas ārlietu ministram Robertam Šūmanam radās plāns apvienot Eiropas valstu ogļu un tērauda nozares, lai tā novērstu vēl viena kara iespēju. Šī ideja īstenojās un kļuva par Eiropas Savienības sākumpunktu, tāpēc 9.maiju visā Eiropas Savienībā atzīmē kā Eiropas Dienu. Eiropas Savienības Dārza svētki, kuri ir Eiropas nedēļas centrālais pasākums, kļuvuši par tradīciju un šogad notiks ceturto gadu pēc kārtas. Pasākuma tēma šogad svētkiem ir „Eiropas aktīvas novecošanas un paaudžu solidaritātes gads”. Tā mērķis ir atspoguļot aktīvu novecošanu un paaudžu solidaritāti, kā arī veicināt Latvijas sabiedrībā izpratni par dažādu sabiedrības grupu sadarbību un runāt par iespēju realizēt sevi un ieņemt aktīvu dzīves pozīciju neatkarīgi no vecuma.

Pasākuma organizatori: Ārlietu ministrija / Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā / Eiropas Parlamenta Informācijas birojs / Labklājības ministrija / Rīgas dome / Eiropas Savienības dalībvalstu vēstniecības Rīgā.

Pasākumu finansē no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tās mērķis ir sabiedrības informēšana par Eiropas Savienību.