ES dalībvalstu žurnālisti interesējas par situāciju Latvijas lauksaimniecībā un dzīvi laukos

Vērojot aktīvo Baltijas valstu nostāju un diskusiju par vienlīdzīgiem tiešajiem maksājumiem Eiropas Savienības dalībvalstīm, iepazīties ar lauksaimnieku situāciju Latvijas laukos, š. g. 21.martā vizītē Latvijā ieradīsies Eiropas Savienības dalībvalstu žurnālisti un ES Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāra Dačiana Čaloša galvenais runasvīrs Rodžers Vaits (Roger Waite).

Baltijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvju aktīvā noraidošā nostāja Eiropas Savienības sagatavotajiem priekšlikumiem par Kopējās Lauksaimniecības politikas reformu 2014. – 2020. gadam, ir ieinteresējusi ES valstu masu medijus iepazīties ar situāciju Latvijā.

Lai klātienē iepazītos ar lauksaimnieku situāciju Latvijā, 21. martā Latvijā ieradīsies 11 žurnālisti no Lielbritānijas, Polijas, Dānijas, Nīderlandes, Luksemburgas, Īrijas, Slovēnijas, Ungārijas, Francijas un Vācijas. Vizītes laikā žurnālisti tiksies ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu un diskutēs par taisnīgiem tiešajiem maksājumiem ES dalībvalstu zemniekiem. Dienas pirmajā pusē žurnālisti viesosies z/s „Eimuri“, kas nodarbojas ar lopkopību un apsaimnieko 188 ha zemes. Pēcpusdien ES valstu žurnālisti dosies uz z/s „ Vecvindas” Blomes pagastā, Smiltenes novadā, kas nodarbojas ar graudkopību un audzē graudus pārtikai un sēklai un sagatavo ilggadīgo zālāju sēklas. Žurnālisti viesosies arī a/s „Trikātas siers“.

Pēc iepazīšanās ar Latvijas saimniecībām vakarā paredzēta diskusija un vakariņas Dikļu pilī.

LOSP un „Zemnieku saeima“ aicina arī Latvijas mediju pārstāvjus pievienoties dalībvalstu žurnālistiem.

PROGRAMMA

9.00 – 10.00 Tikšanās ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu, Latvijas lauksaimnieku interešu aizstāvjiem Mairu Dzelzkalēju („Zemnieku saeima“) un Armandu Krauzi (LOSP) Zemkopības ministrijā, Rīgā, Republikas laukumā 2, 23. stāva zālē.

11.00 – 12.30 Vizīte z/s „Eimuri”. Ādažu novads, Ādaži, Pirmā iela 31-4.

14.00 – 15.30 Vizīte z/s „Vecvindas”. Blomes pagasts, Smiltenes novads.

16.00 – 17.30 Vizīte a/s „Trikātas siers”. “Baltā Māja”, Trikāta, Trikātas pagasts, Beverīnas novads.

19.00 – Kopīgas vakariņas Dikļu pilī Eiropas Savienības un Latvijas mediju pārstāvjiem. Dikļu pagasts, Kocēnu novads.

Latvijas lauksaimnieku organizācijas ir paziņojušas, ka EK priekšlikums, kas paredz, ka ES jauno dalībvalstu, tai skaitā arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lauksaimnieki 2020.gadā turpinātu saņemt viszemākos tiešmaksājumus ir nepieņemams un aktīvi diskutē ar EK amatpersonām par nepieciešamību mainīt atbalsta sadalījumu. Pašreizējā kopējā lauksaimniecības politika nenodrošina vienlīdzības principu un taisnīgu konkurenci. Baltijas lauksaimnieku organizācijas definējušas vienotu nostāju, ka tiešo maksājumu apjomam visās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jābūt līdzīgam – ne mazākam par 90%  par 120% no ES vidējā atbalsta apjoma.

22.martā ES dalībvalstu žurnālisti dosies uz Igauniju, lai apmeklētu lauku saimniecības un iepazītos ar lauksaimnieku situāciju Igaunijā.

Pasākums notiek sadarbībā ar Valsts Lauku Tīklu.


Papildu informācija:
Maira Dzelzkalēja
Zemnieku saeima
Tālr: +371 67027044
E-pasts: zsa@zemniekusaeima.lv

Armands Krauze
LOSP
Tālr.: +371 67027274
E-pasts: krauze@strops.lv