Kur paliek prognozējamā nodokļu politika?

„Prognozējama nodokļu politika”, tā par situāciju Latvijā nodokļu politikas jautājumā bieži izteicās finanšu ministrs Andris Vilks. Šobrīd šī pārliecība tiek grauta teju pirms solījuma termiņa izpildes.

Finanšu ministrs Andris Vilks publiski paudis viedokli, ka IIN samazināšana varētu netikt īstenota atbilstoši „Nodokļu politikas stratēģijā 2011-2014. gadam” ietvertajam un likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nostiprinātajam grafikam, kas paredzētu pakāpeniski samazināt IIN likmi – no 2013.gada 1.janvāra no 25% uz 24%, 2014.gadā uz 22%, bet 2015.gadā uz 20%.

Biedrība „Zemnieku saeima” uzskata, ka šāda ministra rīcība rada nestabilitāti un nākotnes neprognozējamību. Nedrīkst pieļaut IIN samazināšanas apturēšanu, jo tas skar ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, no visiem nodokļu maksātājiem, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu, aptuveni 75% maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli. Nodokļu politika ir viens no veidiem, kā palīdzēt saglabāt Latvijas lauku teritoriju apdzīvotību un neizbraukšanu ārpus valsts. Valdībai ir jāparedz citi varianti, kā mazināt nevienlīdzību iedzīvotāju vidū, jo ar IIN samazināšanu ir rēķinājušies gan investori, gan Latvijas lauksaimnieki un citu nozaru uzņēmēji.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis intervijā LNT rīta raidījumam 900 sekundes minēja, ka starptautiskie eksperti no Eiropas Komisijas, Pasaules bankas un Starptautiskā Valūtas fonda vienprātīgi aicina uzsvaru darbaspēka nodokļu samazināšanā likt uz neapliekamā minimuma palielināšanu un atvieglojumiem par apgādībā esošajiem, nevis IIN likmes straujāku samazināšanu. Mēs, Zemnieku saeima, vēlamies rast atbildi, kurām iedzīvotāju grupām tiks paaugstināts ar nodokli neapliekamais minimums? Vai šajās grupās ietilps arī pensionāri un daudzbērnu ģimenes?

Atgādinām, ka 2011.gada 7.septembrī finanšu ministrs Andris Vilks un valdības sadarbības partneri: sociālais partneris Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Zemnieku saeima un Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) parakstīja kopīgi izstrādāto dokumentu „Nodokļu politikas stratēģija 2011.-2014.gadam”, kurā par IIN minēts: „Iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumus 2013. – 2014. gadam saglabāt 2012. gada plāna apmērā. Ja minētais ieņēmumu apjoms tiek pārsniegts, tad nākošajā gadā proporcionāli samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa slogu, prioritāri samazinot nodokļa slogu iedzīvotājiem ar zemiem ieņēmumiem. Katru gadu, veidojot nākošā gada budžetu, tiek pieņemts lēmums par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanas apjomu un veidu, sākotnēji priekšroku dodot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamā minimuma un atvieglojuma par apgādībā esošajām personām paaugstināšanai.” Parakstot šo dokumentu, finanšu ministrs atzina: „Stratēģija, kas tiek parakstīta šodien, paredz prognozējamas nodokļu likmes, neieviest jaunus nodokļu objektus, kā arī būtiski nepalielināt kopējo nodokļu slogu. Prognozējamai nodokļu politikai ilgtermiņā ir pozitīva ietekme uz valsts budžeta ieņēmumiem”.