Lauksaimnieku organizācijas ar Rīgas mēru pārrunās sadarbības iespējas par interešu aizstāvību Briselē

Trešdien, 26. septembrī Zemnieku Saeimas (ZSA) un Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) pārstāvji tiksies ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

Lauksaimnieku organizācijas ar Rīgas mēru vēlas pārrunāt vairākus lauksaimniekiem būtiskus jautājumus. Viens no svarīgākajiem tikšanās tematiem būs par iespējamo sadarbību Latvijas lauksaimnieku interešu aizstāvību Briselē Kopējās lauksaimniecības politikas jautājumos. Tiks pārrunāts jautājums par iespējamajām lauksaimnieku akcijā Rīgā, kā arī par kravas automobiļu satiksmes jautājumiem ražas novākšanas laikā, kas it īpaši aktuāls bija šajā rudens periodā.

Tāpat tiks pārrunāts jautājums par nakts tirgu un tirgiempēc daudzajām diskusijām gan ZM, gan ZM Pārtikas padomē, ir secināts, ka tirgū starp nedaudzajiem vietējiem zemniekiem tirgojas ļoti daudz vairumtirgotāji – faktiski tirgojot ievestu produkciju, nevis ar vietējo preci. Tāpat secināts, ka šie tirgotāji bieži vien nemaksā nekādus nodokļus, baudot “vietējā mazā zemnieka” priekšrocības.

Lauksaimnieki vēlas kopā meklēt risinājumus, kā sakārtot tirgošanos un varbūt tieši nakts tirgus varētu būt vieta, kur tad arī varētu tirgot gan vietējo, gan importa preci. Lauksaimnieku piedāvājums būtu pārveidot tirgošanas sistēmu, lai pārdošana notiek līdzīgi kā biržā, kad tiek reģistrētas ienākošās kravas, nomaksāti nodokļi. Tādējādi zemniekiem arī būtu iespēja dienā strādāt, bet naktī tirgot.

Tiks pārrunāts jautājums Rīgas pašvaldības iestāžu iepirkumus un sadarbību ar vietējiem ražotājiem. Šobrīd praktiski visās Rīgas pašvaldības iestādēs iepirkumi uz dārzeņiem un augļiem tiek apvienoti vienā daļā, tas nozīmē, ka, ja startē vietējais zemnieks ar savu preci, viņam ir jāpiegādā arī banāni un apelsīni, tātad jākļūst par vairumtirgotāju. Tiek mēģināts rast situāciju, lai konkursos varētu piedalīties paši ražotāji, ne tikai vairumtirdzniecības bāzes, kas piegādā dažāda veida produkciju, bet bieži vien ne Latvijā ražotu, lētāku, bet nebūt ne tik kvalitatīvāku un veselīgāku kā Latvijā audzētu.

Sarunā ar Rīgas mēru piedalīsies „Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš un priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja, un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāve –  Edīte Strazdiņa, kooperatīvās sabiedrības „Mūsmāju dārzeņi” valdes priekšsēdētāja.

Papildu informācija:

Mārtiņš Trons

Republikas laukums 2 – 501.

Rīga, LV-1010

+371 6702 7044

+371 2980 5456

martins.trons@zemniekusaeima.lv