Lauku diena “Vides prasības un efektīva organiskā mēslojuma apsaimniekošana z/s “Vecsiljāņi”

2016.gada 21.septembrī Kokneses novada Bebru pagastā saimniecībā „Vecsiljāņi” noritēja ZSA organizētā Lauku diena, kurā piedalījās vairāk kā 100 interesenti. Mums prieks, ka Lauku dienā piedalījās arī lauksaimniecības skolu audzēkņi no Priekuļiem, Malnavas un Barkavas. Viņiem šī bija ļoti laba mācībstunda, jo bija iespēja gan noklausīties interesantos ziņojumus par organiskā mēslojuma pareizu uzglabāšanu un izkliedi, lai saglabātu mēslos vērtīgās barības vielas, gan redzēt jaunāko mēslu izkliedes tehniku darbībā uz lauka, nevis stāvlaukumā.

Vērtīga bija ekspertu pieredze gan novērtējot organiskā mēslojuma izkliedes tehnoloģijas un to priekšrocības, gan detalizēti izanalizējot konkrēto iekārtu darbības principus.
Mūsu valdes loceklis Artūrs Akmens par pasākumu izteicās šādi: „Seminārs bija ļoti vērtīgs no praktiskās puses, jo bija iespēja noskaidrot tieši dažādas nianses – gan iekārtu izmaksas, gan apkalpošanas knifus.”
Tāpat viņam patika “Vecsiļjāņu” saimnieciskā pieeja kūtsmēslu apsaimniekošanai. Proti, uzglabāšanas lagūnas bija izvietotas nevis pie kūts, bet arī pie lielākajiem lauku masīviem, kur mēslus var pārvest tajos periodos, kad netiek bojāti ceļi: vasarās vai ziemā – pa sasalumu. Turpretī izkliedi pa laukiem var veikt tieši tad, kad tas visvairāk nepieciešams.
Cauruļvadu sistēma mēslu transportēšanai no lagūnas uz laukiem ir visperspektīvākā, un lai gan šobrīd konkrētās tehnoloģijas izmaksas ir ļoti lielas, jāņem vērā citi faktori – netiek bojāti ceļi pārvietojoties ar auto vai traktortehniku, kā arī iestrādājamie apjomi var būtu būtiski lielāki. Lielās saimniecības var atļauties šāda veida tehnoloģijas, taču mazākām saimniecībām jākooperējas šādas tehnikas iegādei. Ļoti labs risinājums būtu vai nu kooperatīvs vai privātuzņēmums, kas piedāvātu pakalpojumus šķidrmēslu izvešanai uz lauka.

Darba kārtība

Plašāk lasi ZSA 2016.gada rudens žurnālā – Lauka diena z/s Vecsiljāņos

Paldies atbalstītājiem, apmeklētājiem, saimniecībai “Vecsiljāņi” Pakavam un ZSA birojam!

Lauku diena tika organizētas Projekta GreenAgri CB 272 ietvaros.

greenagri_interreg_ERAF_rakstiem


Saistīti raksti