Mēneša intervija ar ZSA valdes locekli Kasparu Sūniņu

Sākotnēji Kandavas novadu viņš izvēlējās vasaras mājas būvei. Šobrīd šī vieta ir lauksaimniecības biznesa punkts, kas apvieno tīršķirnes liellopu audzēšanu un vīna gatavošanu. Par lauksaimniecību šodien un rīt sarunā ar Zemnieku saeimas valdes locekli Kasparu Sūniņu.

Iedomājaties, ka Jūs esat žurnālists, veidojat rakstu par lauksaimniecību Latvijā un dodaties intervēt ZSA valdes locekli un lauksaimnieku Kasparu Sūniņu. Ko Jūs viņam vispirms jautātu?

Kuras ir tās trīs lietas, kas traucē strādāt un attīstīties?

Un atbilde ir?

Pirmkārt, valsts līmenī nav lauksaimniecības attīstības plāna. Joprojām bankas neizprot lauksaimniecības biznesu, kā arī laukos nav kvalificēta darbaspēka, trūkst darbinieki.

Pastāstiet par savu saimniecību z/s „Celmiņi”, Kandavas novadā!

Pirms 6 gadiem izveidojām saimniecību un no nulles uzsākām tīršķirnes Šarolē gaļas liellopu audzēšanu. Strādājam bioloģiskā lauksaimniecībā un esam attīstības stadijā. 100% attīstību plānojam sasniegt 2-3 gadu laikā.

2006. gada “Latvijas avīzes” intervijā minējāt, ka jūs neesat tie cilvēki, kas darīs garlaicīgas lietas! Vai ikdienā izdodas šo apgalvojumu īstenot?

Jā, jo audzēt vīnogas un darīt vīnu Latvijā nav garlaicīgi. Tieši tāpat ir ar gaļas liellopiem – tā ir pietiekami interesanta nodarbošanās!

Biedrības „Zemnieku saeima” valdē esat ievēlēts 2. reizi. Kas ir mainījies šo gadu laikā – pozitīvais un negatīvais lauksaimniecībā? Kas ir tas, uz ko lauksaimniecībā, Jūsuprāt, vajadzētu likt akcentu, uz ko tiekties?

Lauksaimniecība ir bizness! Man ir prieks par tiem, kas šo gadu laikā mācējuši attīstīties un izaugt, bet, protams, žēl tos, kuri nespēj, negrib, nevar, nemāk vai kādu citu apstākļu dēļ neizmanto iespēju ražot Latvijā.

Latvijas lauksaimniekiem vajadzētu ražot un pārstrādāt to, ko var pārdot par LABU cenu, jo Latvijā ir cilvēki un it īpaši jaunieši, kuri grib, var un saprot.

Kā Kandavas pusē ir ar jauniešiem – lauksaimniekiem?! Vai viņi atgriežas, lai saimniekotu savā zemē – Latvijā?

Kandavas pusē vairāk ir jaunieši darba ņēmēji, nevis jaunie lauksaimnieki. Izskaidrojums tam – nav pietiekami zemes resursi.

Kādus Jūs prognozējat nākamos 7 gadus (2014-2020)?

Nedzīvoju ilūzijās par Latviju un Eiropas Savienību. Uzskatu, ka jāpaļaujas tikai uz sevi un savu darbu.

Un tomēr – nedaudz ieskicējot nākamos 7 gadus….

Ļoti daudz kas ir atkarīgs no LAP 2014-2020 un vispārējās ekonomiskās situācijas valstī. Bet, tā kā šobrīd nauda vēl nav sadalīta, ir ļoti grūti prognozēt.

Šobrīd Latvijā viss zied un plaukst, īstais laiks, lai izvirzītu jaunus sapņus un mērķus! Ko Jūs novēlētu ZSA biedriem?!

Novēlu domāt plašāk, saražoto pārstrādāt un pārdot tur, kur to novērtē un par to var iegūt atbilstošu samaksu, planēta ir maza!