Par bitēm…

[img align=left]http://www.zemniekusaeima.lv/lv/wp-content/uploads/img48b2b836480db.jpg[/img]Runā, ka ar bitēm nekad neko nevarot zināt. Bet lūk, var gan!

Kādu laiku atpakaļ no ASV dzirdētas ziņas, ka izzūdot bišu saimes, jo neizskaidrojama iemesla dēļ bites vienkārši vairāk nevarot atrast ceļu atpakaļ uz savu stropu. Beidzot šai parādībai rasts iemesls.

Dzirdētas spekulācijas, ka pie bišu saimju pajukšanas vainīga mobilo telefonu tīklu attīstība – mobilo telefonu radītie viļņi it kā izjaucot bišu saimē esošo struktūru.

Bijušas arī spekulācijas, ka pie bišu saimju pajukšanas vainīgi jaunākie inteksicīdi, kas dezorientējuši bites.

Protams, ka gan vieni, gan otri atstāj savu ietekmi uz bitēm, bet vaininieks izrādas pilnīgi cits.

Kā ziņo National Geografic, ASV pētnieki pēc bišu DNS analīzēm pierādījuši, ka bites slimojot ar stipri daudz un dažādām slimībām, no kurām viena ir līdzīga cilvēku imūndeficīta sindromam jeb AIDS, kas tad arī ir galvenais bišu saimju izzušanas iemesls. Bitēm ar to saslimstot, tik ļoti pazeminās imunitāte pret citām slimībām, ka tās ātri tiek pievārētas.

Pie tam šīs slimības izplatību veicina bišu stropu starptautiskā pārvadāšana. Centrālais perēklis, no kurienes šī slimība ir nākusi, atrasts Austrālijā. Kā zināms, ASV bitenieki it bieži importējuši bites tieši no Austrālijas.

Noskaidrotas arī bites, kas pret slimību ir izturīgas, proti, Āfrikas bites, kas tradicionāli tiek uzskatītas par ārkārtīgi agresīvām. Šobrīd tiek strādāts pie risinājuma, lai rastu kādu pretlīdzekli pret slimības izplatību.

Kā zināms, bites vajadzīgas teju 2/3 augiem – apputeksnēšanai. Ja bites un citi apputeksnētāji izzustu, rastos patiesas problēmas ar pārtikas nodrošinājumu un vidi, kurā mēs atrodamies.