Zemnieku saeimas paziņojums pēc 13. janvāra tautas sapulces Doma laukumā

Vakar pēc tautas sapulces Vecrīgā izvērtās nekontrolēti nemieri. Biedrība „Zemnieku saeima” (ZSA) nosoda šādu vardarbību ar neskaidriem mērķiem.

ZSA direktore Rita Sīle skaidro: „Līdz šim Zemnieku saeima ir izvairījusies rīkot un aicināt uz plašām protesta akcijām. Jo, kā pierāda arī vakardiena, nekad nevar prognozēt, vai kādi trakie nesabojās visu pasākumu, vai kādi ekstrēmisti ar ļaunprātīgiem nodomiem nesāks provokācijas, ko vairs nevarēs kontrolēt. Apzinoties riskus, ko rada lielu publisku protesta akciju rīkošana, līdz šim esam bremzējuši zemnieku aicinājumus bloķēt ceļus ar traktoriem, doties uz Rīgu ar mēslu dakšām vai izgāzt mēslu kravas pie Saeimas. Lauksaimniekiem dusmās ir daudz spēka, tādēļ vienmēr esam aicinājuši rīkoties saprātīgi, tālredzīgi un lēnprātīgi. Arī šajā reizē.”

Savukārt ZSA priekšsēdētāja vietnieks Uldis Krievārs uzsver: „Šobrīd lauksaimniekiem iet tik slikti, ka mēs vairs neredzam jēgu ciest klusībā. Lauku cilvēki, tajā skaitā arī Zemnieku saeimas biedri, pasākumā bija sabraukuši ar autobusiem, lielā skaitā, pēc mūsu aprēķiniem gandrīz divi tūkstoši. Tas liecina par laucinieku milzīgo neapmierinātību ar valstī notiekošo. Zemnieki protesta akcijā bija lēnprātīgākajā un konstruktīvākajā daļā. Arī turpmāk mēs dosim priekšroku sarunām un pārdomātai rīcībai, nevis publiskām protesta akcijām. Pilnīgi noteikti mēs nekad neatbalstīsim agresivitāti vai tukšu bļaustīšanos.”

„Mūs ļoti nepatīkami pārsteidza tas, ka mūsu valsts tiesībsargājošās institūcijas nebija gatavas un spējīgas nekavējoši kā nezāles izlasīt 30 līdz 50 iereibušos agresīvos jauniešus, kas rīkoja nekārtības. Klātienē redzot, kā attīstās situācija, pārņēma izmisums. Skaidrs, ka pārdesmit tiesībsargu organizēta mērķtiecīga rīcība un pavēle ekstrēmistiem nekavējoties pamest Saeimas ēkas apkārtni ļautu izbeigt nekārtības, vēl pirms tās īsti sākās. Tas ir ļoti skumji. Lauku cilvēkiem nav vienalga, kas notiek ar mūsu valsti. Patiesu Latvijas patriotu aizsegs tika izmantots svešu rēķinu kārtošanai, ” saka ZSA priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja.

Lauksaimnieku protesta prasība par lauksaimniecības un lauku uzņēmumu atbalsta pasākumu iekļaušanu valsts ekonomikas atveseļošanas programmā joprojām ir spēkā, un pamatota.