Piena iepirkuma cenas Latvijā paliks līdzšinējā līmenī

Eiropas Komisija ir izplatījusi informāciju, ka atceltas eksporta subsīdijas piena produkcijai. Pretēji spekulācijām, ka vairāk piena produkcijas tiks realizēts Eiropas Savienības iekšējā tirgū, un tādēļ saruks piena iepirkuma cenas Latvijā, tās arī turpmāk, visticamāk, saglabāsies iepriekšējā līmenī.

Zemnieku saeimas valdes loceklis, Latvijas Holšteinas lopu šķirnes audzētāju asociācijas priekšsēdētājs Uldis Krievārs: ”Šobrīd pasaulē piena produkcijas cenas aug, tādēļ vairums Eiropas pārstrādātāju produkciju ārpus Eiropas Savienības robežām realizēs arī bez eksporta subsīdijām. Līdz ar to īstermiņā būtisku izmaiņu tirgū nebūs. Savukārt ilgtermiņā šie pasākumi izmainīs piena cenas un tirgus situāciju Eiropas Savienībā. Šī pasākuma sekas gaidāmas pēc 2-3 gadiem. Notiks tirgus pārstrukturizācija – izdzīvos stiprākie.”

Piena iepirkuma cenas Latvijā, visticamāk, saglabāsies līdzšinējā līmenī, jo tirgū arī turpmāk būs svaigpiena deficīts, kas radies piena kooperatīvu darbības rezultātā, eksportējot Latvijas piena lopkopēju saražoto uz Lietuvu. Šobrīd kooperatīvi, kas pārdod svaigpienu Lietuvas pārstrādātājiem, no zemniekiem produkciju pērk par salīdzinoši augstu cenu, pat vairāk kā 180 Ls par tonnu, kas tomēr atpaliek no vidējās Eiropas Savienības piena cenas. Tas ir vairāk, kā zemniekiem parasti gatavi maksāt vietējie pārstrādes uzņēmumi – maijā tonna svaigpiena iepirkta vidēji par 169,4 Ls (saskaņā ar Latvijas piensaimnieku centrālās savienības datiem).

Atgādinām, ka piena iepirkuma cena pēdējā gada laikā kļuvusi par karstu strīdus objektu starp piena pārstrādes uzņēmumiem un zemnieku kooperatīviem, un nozarē valda bažas, ka Latvijas tirgu varētu pārņemt citu valstu piena pārstrādes uzņēmumi. Tomēr, pateicoties tieši kooperatīviem un piena deficītam gan Baltijas valstu, gan ES tirgos, Latvijas piena lopkopēji varētu izvairīties no zaudējumiem piena tirgus pārstrukturizācijas procesā. Tādējādi Eiropas Savienības reformu rezultātā lielākās grūtības ir gaidāmas piena pārstrādes sektorā.

Piena produkti Eiropas Savienībā līdz šim saražoti vairāk kā iedzīvotāji spējuši patērēt. Lai no tā neciestu pārstrādes uzņēmumi un piena lopkopēji, Eiropas Savienība īstenoja īpašus atbalsta pasākumus, maksājot eksporta subsīdijas pārstrādātājiem par saražotās produkcijas realizāciju ārpus savienības robežām. Daudzos pasaules reģionos piena produkcijas cenas tradicionāli ir bijušas zemākas kā ES, taču ar papildus eksporta subsīdiju atbalstu ES pārstrādātājiem ir bijis izdevīgi produkciju izvest. Tādējādi Eiropas Savienība ir atbrīvojusies no liekā produkcijas apjoma un līdz šim bijusi viena no lielākajiem piena eksportētājiem pasaulē. Šāds atbalsts ir kropļojis citu valstu tirgu, jo tām nācies konkurēt ar ES produkciju, kas pārdota par dempinga cenām. Tagad situācija ir mainījusies – Eiropas Savienībā vērojams piena deficīts. Arī pasaules tirgū pieaudzis piena pieprasījums un piena produktu cenas. Savukārt valstis, kurās produkcija realizēta par dempinga cenām, ir aktīvi iebildušas Pasaules Tirdzniecības organizācijā, tādēļ Eiropas Komisija, pretēji dalībvalstu, tai skaitā Latvijas, iebildēm, ir atcēlusi eksporta subsīdijas piena produkcijai.