Piena sektorā laiks beigt grūstīties

Biedrība „Zemnieku saeima” izsaka neizpratni par Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) šodien paustajām bažām par pārstrādes uzņēmuma veidošanu lauksaimnieku kopperatīvu īpašumā. Lauksaimnieki šajos paziņojumos saskata esošo pārstrādātāju bailes par piena izejvielu trūkumu nākotnē.

„Zemnieku saeima” norāda, ka lauksaimnieki darījuši visu, lai rastu piena cenu krīzes risinājumu visām pusēm – ražotājiem un pircējiem. Uzņēmumi kopīgi veduši pragmātiskas sarunas oficiālā līmenī un aizkulisēs, meklējuši visām pusēm pieņemamus risinājumus, vienojušies kompromisiem un tālredzīgiem pasākumiem. Zemnieki pat 30. maijā pulcējušies uz skaļu daudzskaitlīgu protesta akciju Doma laukumā, kam ziedojuši savu labāko pienu. Sarunu noslēgumā kopīgi panākta vienošanās par tālredzīgāko risinājumu visiem – atbalstu piena ražotāju kooperatīviem sava pārstādes uzņēmuma veidošanai.

Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš skaidro: „Mēs, ražotāji, esam savulaik izgājuši visus iespējamos variantus, lai stabilizētu ienākumus no ražošanas. Esam analizējuši arī Eiropas praksi, ka attiecībai starp piena cenu veikalā un ražotāja cenu jābūt 2:1, un ka visefektīvāk tirgu stablilizē lauksaimnieku kooperatīvu īpašumā esoši pārstrādes uzņēmumi. Diemžēl esošie piena pārstrādes uzņēmumi ir gadiem ilgi neefektīvi investējuši naudu – investīcijas nav devušas tādu rezultātu, lai arī Latvijā nonāktu pie šādām cenu attiecībām. Šobrīd gala patērētājs pārmaksā. Līdz ar to mēs, lauksaimnieki, neatradām citu iespēju, lai stabilizētu produktu tirgu Latvijā, kā vien attīstīt savu pārstrādi.

Acīmredzot kārtējoreiz piena pārstrādes uzņēmumi ir kļūdījusies, piena sarunās neizejot uz sadarbību ar kooperatīviem. Tādēļ nu tagad viņus māc bažas, ka, ja kooperatīvi paši veidos savu pārstrādi, tad esošajiem uzņēmumiem izejvielu atkal pietrūks.”

„Zemnieku saeimas” piekšsēdētāja vietnieks, kooperatīva „Trikāta KS” valdes loceklis Uldis Krievārs uzsver: „Realitāte ir tāda, ka zemnieki saņem vienu no zemākajām cenām, un piena cenas veikalā ir vienas no augstākajām Eiropā. Piena produkcijas sadārdzinājums ir viens no lielākajiem. Protams, daudziem LPCS izteiktajiem pārmetumiem par nozares stratēģijas trūkumu un ministra darbu var piekrist. Mēs esam vienā dārziņā un kopjam vienas un tās pašas rozes.”

Biedrības „Zemnieku saeima” direktore Rita Sīle norāda: „Jautājums jau sen pēc būtības ir izsmelts. Tādēļ laiks beigt grūstīties – tas ir bezjēdzīgi.”