Zemnieku saeima iebilst pret piensaimniecības nozares stratēģisko programmu

Zemnieku saeimas, citu lauksaimnieku nevalstisko organizāciju un piena lopkopēju kooperatīvu pārstāvji 9. maijā tikās ar zemkopības ministru Mārtiņu Rozi un Zemkopības ministrijas valsts sekretāri Daci Lucauu un pauda iebildumus pret ministrijas izstrādāto „Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģisko programmu”.

Lauksaimnieki Zemkopības ministrijai sarunās norādīja, ka izstrādāto programmu kategoriski neatbalsta, jo tā sagatavota vājo Latvijas piena pārstrādes uzņēmumu interesēs.

Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Valters Bruss: „Mēs noraidām izstrādāto programmu un prasām to pārstrādāt, ņemot vērā arī piena ražotāju intereses. ”

Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs: „Programmā jūtam piena pārstrādes uzņēmumu lobija centienus piespiest piena kooperatīvus pārtraukt piena realizāciju Lietuvā un pazemināt zemniekiem piena uzpirkšanas cenu Latvijā. Mēs kategoriski iebilstam pret šādu spiedienu.”

Sarunu laikā tika apspriesti lauksaimnieku iebildumi un ierosinājumi programmas pilnveidošanai, lai ievērotu arī piena ražotāju un lauksaimniecības kooperatīvu sektora nākotnes redzējumu.

Zemkopības ministrija pēdējā mēneša laikā ir mēģinājusi risināt Latvijas piena pārstrādes sektorā samilzušās problēmas – Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi nespēj saražot cenas ziņā konkurētspējīgu produkciju un cieš zaudējumus. Diemžēl sagatavotais programmas projekts neefektīvo pārstrādes uzņēmumu problēmas gatavojas risināt, vājinot piena lopkopēju saimniecības un kooperatīvus – paredzot piena realizācijas cenu samazinājumu saimniecībām un liekot šķēršļus zemnieku kooperatīviem.