Rīkojam preses konferenci par piena krīzes risinājumiem

Zemnieku saeima (ZSA), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) otrdien rīkos kopīgu preses konferenci, lai informētu sabiedrību par iespējamiem risinājumiem piena cenu krīzei.

Zemnieku organizācijas aicina pircējus protestēt pret piena nesamērīgo dārdzību veikalā un iegādāties pienu tieši no lauku saimniecībām, nemaksājot tirdzniecības un pārstrādes uzcenojumus. Lauksaimnieki arī aicina veikalā atbalstīt piena lopkopējus, pērkot pašu zemnieku īpašumā esošo pārstrādes uzņēmumu ražotās preces, kā arī izvēlēties lētākos piena produktus. Šādi, pērkot produktus sev un savai ģimenei, katrs var palīdzēt zemniekiem un ietaupīt naudu, maksājot mazāk par garšīgajiem un veselīgajiem Latvijas produktiem.

Zemnieku saeimas valdes loceklis, zemnieku saimniecības „Pilslejas” īpašnieks Uldis Krievārs: „Piens ir kļuvis par ekskluzīvu preci, to par pašreizējām cenām vairs daudzi nevar atļauties. No augstās cenas veikalos šobrīd ieguvēji ir tieši tirgotāji, un tirgotāja cenu var ietekmēt tikai patērētāju izvēle. Aicinām pircējus ar savu izvēli balsot, pērkot pašu zemnieku ražoto, lētāko produktu vai pirkt pa taisno no zemniekiem.”

LOSP pārstāve, SIA „Stalbes Agro” vadītāja Aija Balode: „Protams, mēs kā patērētāji gribētu lētāku produkciju, un šā brīža augstās piena produktu cenas veikalos ir uz tirgotāju sirdsapziņas. Es arī labi zinu ikdienu – uzņēmumam ir gandrīz neiespējami izvirzīt savus noteikumus veikaliem.”

LLKA pārstāvis, piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Dundaga” valdes priekšsēdētājs Guntis Pirvits: „Visu nosaka cilvēku pirktspēja, taču diez vai mēs gribam zaudēt savu identitāti, produkcijas dažādību, savus, Latvijai raksturīgos produktus.”

Lauksaimnieku organizācijām otrdien no rīta arī paredzētas sarunas ar Zemkopības ministriju par atbalsta pasākumiem zemniekiem. Tās noritējušas jau ilgu laiku, un zemnieki otrdien sagaida konkrētus Zemkopības ministrijas priekšlikumus krīzes risināšanai. Preses konferencē lauksaimnieku organizācijas informēs žurnālistus arī par šo sarunu rezultātiem.

Atgādinām, ka pēdējo mēnešu laikā piena iepirkuma cena zemniekiem ir būtiski samazinājusies, savukārt tirdzniecībā veikalos – pieaugusi. Tādēļ pastāv bažas par nesamērīgi lieliem uzcenojumiem piena produktiem.

Preses konference notiks otrdien 22. aprīlī plkst. 12.00 Republikas laukumā 2, 315. telpā.