„Zemnieku saeima” rīkos preses konferenci: Latvijai slikti rezultāti sarunās par ES lauksaimniecības politiku

Biedrība „Zemnieku saeima” (ZSA) aicina žurnālistus uz preses konferenci trešdien, 19. novembrī. plkst. 11.00 Republikas laukumā 2, 315. telpā, lai informētu par Latvijas neveiksmēm Eiropas Savienības kopējās lauksaimniecības politikas izmaiņās un paustu bažas par Latvijas puses nespēju aizstāvēt valsts intereses.

18., 19., un 20. novembrī Eiropas Padome lems par izmaiņām Kopējā lauksaimniecības politikā tā sauktās veselības pārbaudes ietvaros. ZSA priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja skaidro: „Latvijas pārstāvjiem teju nevienā jautājumā nav izdevies aizstāvēt savas pozīcijas. Mūsu lauksaimnieku galvenā interese ir tiešo maksājumu izlīdzināšana Eiropā. Šajā jautājumā bija jāpanāk vienošanās par sarunu uzsākšanu, taču Latvijas puse tam nav savākusi pietiekamu skaitu sabiedroto. Tā rezultātā 2010. gadā netiks uzsāktas sarunas par maksājumu izlīdzināšanu, tādējādi zūdot iespējai panākt vienlīdzīgus nosacījumus arī no 2013. gada.”

Atgādinām, ka Latvijas lauksaimnieki saņem vismazākos atbalsta maksājumus visā Savienībā, trīs reiz mazākus kā vidēji ES.

„Lauksaimniecības politikas izmaiņu projektā mūsējos gaida arī citi nepatīkami pārsteigumi – tiešo maksājumu pārdale jeb modulācija, maksājumu atdalīšana no ražošanas, piena kvotu nepalielināšana, savstarpējās atbilstības noteikumi, sliktāki intervences un labas saimniekošanas prakses nosacījumi. Lai cik pareizas būtu Latvijas puses pozīcijas uz papīra, tomēr mums ir bažas, ka galu galā nekas no Latvijas sākotnējās pozīcijas nav panākts. Un es gribētu zināt, cik valsts naudas ir iztērēts ierēdņu braucieniem uz Briseli vairāk kā gada garumā, ja rezultātu nav,” norāda Dzelzkalēja.

ZSA priekšsēdētājs Juris Lazdiņš uzsver: „Mēs negribam dzirdēt atrunas par to, ka Latvijas pusei par maz balsu un atbalsta. Tas ir bijis Zemkopības ministrijas valdošo amatpersonu pienākums – rūpēties, lai Latvijas lauksaimniecības nozarei Eiropā būtu normāli nosacījumi. Kādas metodes izmantot – tā ir ministrijas kompetence.”

„Latvijas saimniecības var veiksmīgi konkurēt Eiropā pie vienlīdzīgiem nosacījumiem, bet ne pie šādiem. Šajās dienās Latvija atkal paliek zaudētājos,” tā Lazdiņš.

Protestējot pret nevienlīdzīgajiem nosacījumiem, 18. un 19. novembrī, kad Eiropas Padomē plānots pabeigt sarunas par lēmumiem, uz Briseli dosies viens autobuss Latvijas lauksaimnieku. Divas dienas viņi piketēs un centīsies pievērst Eiropas Savienības amatpersonu un Latvijas sabiedrības uzmanību latviešu zemnieku problēmām.

Zemnieku saeima ir spēcīgākā tirgus orientēto lauksaimnieku organizācija, kas apvieno gan lielas, gan mazas saimniecības no visām nozarēm un visiem Latvijas rajoniem, galvenokārt ģimenes saimniecības. Biedrība pārstāv ražojošo saimniecību intereses nozares lēmumu pieņemšanas procesos, kā arī izglīto un informē lauksaimniekus.

Papildus informācija:
Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja, tālrunis 29483894
Zemnieku saeimas direktore Rita Sīle, tālrunis 29805456