Zemnieku saeima prasa taisnīgu un saprātīgu pieeju nacionālo subsīdiju samazinājumā

Šodien, 14. oktobrī, notika ZSA padomes sēde, kurā tika lemts, ka zemnieki nevar piekrist Zemkopības ministrijas priekšlikumam par nacionālo subsīdiju samazinājumu lauksaimniecībai par 27,5%. Biedrība aicina Zemkopības ministriju taisnīgi pārskatīt līdzekļu sadalījumu. Zemnieku saeima arī aicina Saeimas frakcijas respektēt lauksaimnieku viedokli, pieņemot nākamā gada budžetu.

ZSA priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: „Ministrija ieplānojusi lauksaimniekiem noņemt gandrīz trešo daļu naudas. Savukārt Zemkopības ministrijas savus administratīvos izdevumus īsinājusi par salīdzinoši nelielu procentu – vien 3,9%. Mūsuprāt tas nav taisnīgi.

Budžetā trūkst naudas. Trūkst naudas skolotājiem, ārstiem un policistiem. Tādēļ visām nozarēm uz gadu nāksies savilkt ciešāk jostas, kā prasījusi Finanšu ministrija. Tomēr mēs sagaidām, ka arī Zemkopības ministrija un tās pakļautībā esošās iestādes optimizēs savu darbību. Diez vai kādam lauksaimniekam būtu kas iebilstams, ja tiktu samazināta tā milzu birokrātija un papīru kalni, kas nāk no ministrijas institūcijām.

Esam sašutuši, ka šoreiz atkal valsts institūcijas cenšas risināt problēmas uz ražotāju rēķina. Šinī brīdī ir jārūpējas, lai ražošana tiktu stimulēta, nevis bremzēta, atņemot atbalstu. Lai taupības režīmā nebūtu jāpavada vairāk par vienu gadu”, tā Lazdiņš.

Atgādinām, ka valsts taupības režīmā Finanšu ministrija prasījusi Zemkopības ministrijai ieplānot nākamā gada izdevumu samazinājumu 10,67% apmērā. Zemkopības ministrija ir ierosinājusi veikt lauksaimniecības nacionālo subsīdiju samazinājumu no 32 miljoniem latu uz 23,2 miljoniem latu. Savukārt ministrijai un tās pakļautībā esošām institūcijām plānots administratīvo izdevumu samazinājums vien par 3,9% uz 75,6 miljoniem latu.

Jāpiebilst, ka Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā noteikts, ka nacionālo subsīdiju apjomam jābūt 2,5% apmērā no valsts budžeta. Saskaņā ar Zemkopības ministrijas sniegto informāciju tam 2009. gadā jābūt 130 miljonu apmērā.