Valmierā lauksaimnieki protestē ar smago tehniku uz ceļiem

Šodien Valmieras rajonā protesta akcijā piedalījušies ap 200 lauksaimnieku no Valmieras, Gulbenes, Alūksnes un Limbažu rajoniem, lielākā daļa no tiem ar lielo lauksaimniecības tehniku, kopumā ap 50-60 smagās tehnikas vienību un apmēram 150 vieglo automašīnu. Transporta kolonna apmēram 7 kilometru garumā lēni brauca pa Valmieras apvedceļu. Braucienam dienas gaitā aizvien turpināja pievienoties jauni protestētāji.

Lauksaimnieki nav uzsākuši ceļu bloķēšanu, lai netraucētu pārējo transporta līdzekļu satiksmei. Taču laika apstākļi uz ceļa šodien nebija labvēlīgi ātrai braukšanai, ceļi slideni un redzamība slikta, tādēļ pa protesta dalībnieki pa Valmieras apvedceļu brauca ļoti lēni, izvēloties piemērotu ātrumu – 10 – 25 km/h. Braucienā piedalījās visdažādākā lauksaimnieku tehnika – traktori ar piekabēm, mēslu vedēji, baļķu vedēji, frontālie iekrāvēji, mēslu kliedētāji, vircas mašīnas un pat arkli.

Viena no pasākuma iniciatorēm Kauguru pagasta z/s Vītoliņi saimniece Ieva Rutkovska stāsta: „Šis pasākums ir sarīkots īsā laikā – 22 stundās. Tas, ka tik daudzi zemnieki ir gatavi nekavējoties izbraukt savu lielo tehniku uz ceļiem, nozīmē, ka nepieciešams tūlīt, nekavējoties, risināt tās nozares problēmas, kas šobrīd kļūst liktenīgas daudzām saimniecībām un visai nozarei kopumā. Visas mūsu kopīgi izvirzītās prasības ir konkrētas un pamatotas.”

Lauksaimnieki ar protesta akciju aicina pildīt sekojošas prasības:
1. pasludināt pašreizējo situāciju lauksaimniecības nozarē par „force majeure” stāvokli;
2. valsts starptautiskā aizdevuma daļu novirzīt lauksaimniecības nozares stabilizēšanai Latvijā un nodrošināt finansiālu atbalstu lauksaimniekiem, t.sk.:
• kredītprocentu kapitalizāciju un kredītu pamatsummas atmaksas atlikšanu ne mazāk kā uz vienu gadu un moratoriju kredītlīgumu nosacījumu nepasliktināšanai uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās;
• finansējumu piena ražotājiem jaudīga un konkurētspēja piena pārstrādes uzņēmuma izveidei;
• kredītgarantiju un kredītresursu pieejamību uzņēmumiem, kas gatavi modernizēties;
• nodrošināt lauksaimniecības un pārtikas produktu eksporta atbalstu;
3. noteikt, ka piena cena veikalu plauktos nedrīkst būt vairāk kā divas reizes lielāka kā piena iepirkuma cena govju īpašniekam;
4. mazināt birokrātijas un nodokļu slogu lauksaimniecībā.

Atgādinām, ka šīs lauksaimnieku prasības jau ir izskanējušas dažādos aicinājumos, tajā skaitā tās tika izvirzītas tautas sapulcē Doma laukumā 13. janvārī. Taču līdz šim samilzušās problēmas nav tikušas atrisinātas.

Tādēļ arī citos Latvijas rajonos lauksaimnieki gatavojas izbraukt smago tehniku uz ceļiem. Vakardienas sanāksmē Valmieras rajona Kocēnu pagastā no lauksaimnieku vidus ir izvēlēti nākamo protesta akciju rīkotāji. Nākamās akcijas notiks 27. janvārī.

Šodien arī Liepājas rajona Skrundā vietējie zemnieki saietā sprieduši par turpmākām akcijām, lai vērstu sabiedrības un valdības uzmanību uz nozares likteni. Saietā piedalījušies apmēram 100 zemnieki, kas sabraukuši ar lauksaimniecības tehniku, 60-70 vienībām, kas kopumā veidojušas rindu apmēram kilometra garumā. Šo sapulci var uzskatīt par brīdinājumu, ka arī Liepājas zemnieki ir gatavi izbraukt uz ceļiem ar smago tehniku lielā skaitā, ja prasības netiks nekavējoties pildītas, stāsta Liepājas lauksaimnieku protesta akcijas iniciators piensaimnieku kooperatīva „Dzēse” vadītājs Māris Petrēvics. Viņš arī izsaka pateicību Kuldīgas policijai par pretimnākšanu šodienas pasākuma gaitā.

Pirmdien lauksaimnieki tiksies ar valdības vadītāju Ivaru Godmani, finanšu ministru Ati Slakteri un zemkopības ministru Mārtiņu Rozi un sagaida nozares problēmu risinājuma scenāriju vistuvākajā laikā.

„Nenovediet tautu līdz 1905. gada situācijai! Risinājums ir vajadzīgs nekavējoties, savādāk būs ļoti slikti!” aicina Māris Petrēvics.