Zemnieki uzsāks tirdzniecību pie Rimi lielveikaliem

 

Biedrība „Zemnieku saeima” (ZSA) kopīgi ar Rimi veikalu tīku no piektdienas, 24.aprīļa, rīko zemnieku tirdziņus pie pieciem Rīgas lielveikaliem.

Tirdzniecība plānota piektdienu pēcpusdienās, sestdienās un svētdienās. Visvairāk zemnieku plāno tirgoties pie tirdzniecības centra „Alfa”, kur tirdziņš tiks atklāts šo piektdien plkst. 16.00. Taču svaigu pienu un arī citus lauksaimniecības produktus piektdien no pieciem pēcpusdienā līdz astoņiem vakarā, sestdienās un svētdienās no plkst. 10.00 rītā līdz sešiem vakarā varēs nopirkt arī Molā, Dolē, Origo un Galerijā Centrs. Tirdziņi plānoti tik ilgi, kamēr saglabāsies patērētāju un tirgoties gribētāju interese.

 

ZSA priekšsēdētāja vietnieks Uldis Krievārs stāsta: „Pie Rimi lielveikaliem būs iespējams iegādāties produkciju no zināmām saimniecībām ar labu reputāciju. Rīdzinieki redzēs, kuras saimniecības pienu, gaļu vai dārzeņus pērk. Šeit tik liela nozīme nav iepakojumam un reklāmai, vairāk – produkcijas kvalitātei un Latvijā pašu ražotiem svaigiem produktiem.”

 

Krievārs stāsta, ka šādu iespēju devusi lielveikalu ķēde „Rimi”, kas lauksaimniekiem nodrošinājusi tirdzniecības vietas un transporta novietošanas iespējas par brīvu. Kaut arī saimniecības tiek regulāri un rūpīgi kontrolētas, ir īpaša vienošanās ar Pārtikas veterināro dienestu par Rimi tirdziņu kontroli, lai pircēji varētu justies droši par produkcijas kvalitāti un atbilstību prasībām. Arī Rīgas dome izrādījuši pretimnākšanu tirdziņu rīkošanā.

 

„Beidzot lauku ražotajiem atkal ir iespēja atjaunot saikni ar rīdziniekiem. Šādas saiknes diemžēl Latvijā pēdējos gadu desmitos trūka – patērētājam produkciju no zemniekiem legāli iegādāties praktiski nebija iespējams. Lauku labumu tirdzniecība pilsētā, kas iesākās pusotru mēnesi atpakaļ, ir savā ziņā vēsturisks pagrieziena punkts,” skaidro Krievārs.

 

Tirdziņu rīkošanā piedalās arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija. Valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons uzsver: „Tirdzniecība tiek rīkota, rūpējoties par nevainojamu produkcijas kvalitāti. Tirgotāju skaitā būs gan saimniecības ar cienījamu reputāciju, gan lauksaimniecības kooperatīvi. Līdz ar to ir mazināta iespēja, ka tirdziņos pie Rimi nonāktu neskaidras izcelsmes un kvalitātes produkti, kā varētu gadīties, pērkot produkciju no nezināmiemstarpniekiem.”

 

Kā rāda atsauksmes no zemniekiem, pieprasījums pēc kvalitatīva lauku piena un citiem lauku labumiem pilsētnieku vidū šobrīd ir augsts, un, patērētāji, reiz pārgājuši uz zemnieku pašu ražoto produktu pirkšanu, to labprāt dara regulāri.

 

Tiešā tirdzniecība ir attīstījusies, pasliktinoties situācijai piena tirgū un būtiski krītot piena iepirkuma cenai pārstrādes uzņēmumos. Lai šādā brīdī paplašinātu saimniecībām iespējas regulāri un legāli produkciju realizēt pa tiešo patērētājiem, lauksaimnieku organizācijas sarunās ar nozares pārvaldes institūcijām panākušas tiešās tirdzniecības noteikumu atvieglošanu. Šis process sakritis ar augošu pieprasījumu pilsētu iedzīvotāju vidū iegādāties Latvijas saimniecībās ražotu produkciju par samērīgu cenu.

 

Piena produktu pārstrādes sektorā joprojām notiek piena iepirkuma cenu kritums. Pārstrādes uzņēmumi jau informē saimniecības, ka maijā sagaidāms kārtējais piena iepirkuma cenas kritums, vēl par vienu vai pāris santīmiem par kilogramu. Atgādinām, ka Latvijā šobrīd ir zemākās piena iepirkuma cenas Eiropas Savienībā, un atsevišķās Latvijas vietās saimniecībām pienu vairs vispār nav iespējams nodot pārstrādātājiem. Informācija, kas ir „Zemnieku saeimas” rīcībā, liecina, ka tiešā tirdzniecība ir daudzām saimniecībām radījusi iespēju izdzīvot piena cenu krīzē.