„Zemnieku Saeima” pauž atbalstu ilgtspējas kritēriju noteikšanai biogāzes ražotnēm

Ceturtdien, 27.septembrī, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts tikās ar biedrības „Zemnieku Saeima” pārstāvjiem, lai pārrunātu Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātās un valdībā atbalstītās izmaiņas valsts atbalsta sistēmā elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem energoresursiem (AER) un koģenerācijā, īpaši attiecībā uz biogāzes rūpnīcām.

„Zemnieku Saeimas” pārstāvji tikšanās laikā pauda bažas par straujo biogāzes staciju skaita pieaugumu Latvijā, kā rezultātā zemniekiem samazinās pieejamās platības pārtikas audzēšanai un ražošanai, kā arī strauji palielinās zemes nomas maksas. Vidēji 70% lauksaimnieku zemi nomā, bet biogāzes staciju projektu īstenotāju piedāvātās summas pārsniedz reālo tirgus cenu un zemnieks tādējādi zaudē iespēju audzēt pārtikas izejvielas, piemēram, graudus. Turklāt zemnieki uztrauc arī elektroenerģijas cenu pieauguma riski, jo biogāzes stacijās saražotā elektrība tiek iepirkta obligāta iepirkuma ietvaros par vairākkārt augstāku cenu nekā vidējā tirgus cena biržā. Tāpēc „Zemnieku Saeima” uzskata, ka biogāzes rūpnīcām ir jānosaka stingrāka kontrole, tostarp, attiecībā uz izejvielu ilgtspējas kritēriju ievērošanu.

Ekonomikas ministrs D.Pavļuts lauksaimniekus informēja, ka Ekonomikas ministrija un Zemkopības ministrija ir jau aktualizējušas šos jautājumus un sākušas darbu pie stingrāku kvalitātes un kontroles prasību izstrādes biogāzes stacijām, lai tās neizspiestu pārtikas izejvielas, bet ražošanas procesā vairāk izmantotu lauksaimniecības atlikumus, nekonkurējot ar pārtikas ražošanu. „Zemnieku Saeimas” pārstāvji atzinīgi novērtēja Ekonomikas ministrijas darbu zaļās enerģijas un koģenerācijas valsts atbalsta sistēmas pārskatīšanā, uzsverot, ka būtu daudz stingrāk jāuzrauga izsniegto atļauju īstenošana atbilstoši nosacījumiem un pārkāpumu gadījumā jāparedz stingrākas sankcijas. D.Pavļuts uzsvēra, ka valdībā ir jau akceptēti vairāki Ministru kabineta noteikumu grozījumi, kas paredz gan stingrāku projektu realizācijas uzraudzību, gan arī terminētu valsts atbalsta ilgumu.

Tāpat tikšanās laikā „Zemnieku Saeima” atkārtoti apliecināja atbalstu Ekonomikas ministrijas skatījumam un piedāvājumam par biodegvielu ražošanas nozares turpmāko atbalstu, atbalsta instrumentus koncentrējot patēriņa veicināšanā, nevis atjaunojot nozarei tiešās subsīdijās, kas ir tirgu kropļojošas. „Zemnieku Saeimas” pārstāvji arī uzsvēra, ka bieži atsevišķu biodegvielu ražotāju izmantotais arguments par rapšu audzēšanas un noieta veicināšanu nav situācijai atbilstošs, jo rapsi zemnieki audzēs un varēs pārdot tāpat. Vienlaikus lauksaimnieku pārstāvji aicināja noteikti īsākus periodus pārejai no ziemas un vasaras dīzeļdegvielu.

Papildu informācija:

Daiga Grūbe
Ekonomikas ministra preses sekretāre
Mob.tālr.: +371 26588715
Tālr.: +371 67013016
E-pasts: daiga.grube@em.gov.lv
Web: www.em.gov.lv
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv, @siltinam