ZM: Nosaka papildu valsts tiešo atbalstu ģenētiski augstvērtīgu un augstražīgu dzīvnieku populācijas saglabāšanai

5. martā, valdība apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos grozījumus Ministru kabineta 2012. gada 17. janvāra noteikumos Nr.64 „Kārtība, kādā piešķir valsts atbalstu vaislas lauksaimniecības dzīvnieku ierakstīšanai ciltsgrāmatā, kā arī to ģenētiskās kvalitātes noteikšanai un produktivitātes datu izvērtēšanai”. Izmaiņas noteikumos sagatavotas, lai nodrošinātu papildu valsts tiešo atbalstu 2013. gadā par pakalpojumu, kas ietver izmaksas saistītas ar sieviešu kārtas vaislas dzīvnieku atbilstības izvērtēšanu uzņemšanai ciltsgrāmatā, ģenētiskās kvalitātes noteikšanu un produktivitātes datu izvērtēšanu.

Noteikumi paredz atbalstam nepieciešamās summas un kārtību, kādā piešķir un izmaksā papildu valsts tiešā atbalsta maksājumu, lai nodrošinātu vaislas sivēnmāšu, piena šķirņu slaucamo govju, gaļas šķirņu zīdītājgovju un teļu, kā arī vaislas aitu māšu, piena šķirņu slaucamo kazu un tīršķirnes vaislas ķēvju sagatavošanas ierakstīšanai ciltsgrāmatā, ģenētiskās kvalitātes, darbspēju noteikšanas un produktivitātes datu izvērtēšanas pakalpojumu.

Kopējais atbalsta apmērs 2013. gadā paredzēts 13 837 156 lati, no kuriem cūkkopības nozarei – 1 496 300 lati, piensaimniecības nozarei – 10 495 390 lati, gaļas liellopu audzēšanas nozarei – 1 383 816 lati, kazkopības nozarei – 50 545 lati, aitkopības nozarei – 381 000 lati, zirgkopības nozarei – 30 105 lati.

Lai veicinātu ciltsdarba pakalpojumu izmantošanu cūku audzēšanas saimniecībās, izmaiņas noteikumos paredz palielināt atbalsta intensitāti par atbalstāmajām vaislas sivēnmātēm no 25 līdz 60 procentiem šķirnes saimniecībās un 40 procentiem pārraudzības ganāmpulkos. Tāpat noteikumos samazināts ganāmpulka lielums no 50 līdz 10 sivēnmātēm, kurā ciltsdarba organizācija sniegs subsidētu pakalpojumu. Savukārt, lai veicinātu augstražīgo dzīvnieku iesaistīšanu ciltsdarba programmu īstenošanā, par 10 latiem salīdzinājumā ar 2012. gadu ir palielināts papildu valsts tiešais atbalsts par augstražīgas (izslaukums vismaz 7000 kg) piena šķirņu slaucamās govs ģenētiskās kvalitātes noteikšanu.

Atbalstu 2013. gadā plānots izmaksāt kā vienreizēju maksājumu. Papildu valsts tiešais atbalsts ļaus saglabāt valstī ģenētiski augstvērtīgu un augstražīgu dzīvnieku populāciju.

Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālā izdevuma „Latvijas Vēstnesis” tīmekļa vietnē www.vestnesis.lv

Plašāka informācija pieejama MK mājas lapā: saite

______________________________

Informāciju sagatavoja

Viktorija Kalniņa

sabiedrisko attiecību speciāliste

tālrunis: 67027622

viktorija.kalnina@zm.gov.lv