Noslēdzies projekts par 3D fotogrammetrijas pielietošanu un energoefektivitāti veicinošu inovāciju ieviešanu vertikālajā lauksaimniecībā
Ar Lauku atbalsta dienesta atbalstu veiksmīgi tika īstenots projekts Nr. 22-00-A01612-000018 “3D fotogrammetrijas pielietošana un energoefektivitāti veicinošu inovāciju ieviešana optimālāku vides apstākļu nodrošināšanai vertikālajā lauksaimniecībā”.
Sadarbības grupas mērķi projektā bija veikt augu monitoringu izmantojot 3D fotogrammetrijas metodi, uz kā pamata izstrādāt inovatīvas metodes un tehnoloģijas ražas un energoefektivitātes palielināšanai vertikālajā̄ lauksaimniecībā̄. Visi Projektā izvirzītie mērķi tika sasniegti. Projekta īstenošanas gaitā tika apvienota MI augu monitorēšanas metode ar inovatīviem tehnoloģiju uzlabojumiem modulārā vertikālajā fermā, tai skaitā, mākslīgā̄ apgaismojuma pilnveidošana un analīze, elektroenerģijas patēriņa samazināšana, klimata stabilitātes uzlabošana, datu ieguve.
Projekta ietvaros tika izveidots integrēts un augsti kompetents starpnozaru konsorcijs, lai risinātu vertikālās lauksaimniecības tehnoloģiskās pamatproblēmas – 1) uzlabotu kultūraugu ražu un 2) samazinātu elektroenerģijas patēriņu.
Pateicoties tehnoloģiju straujajai attīstībai, arī vertikālās lauksaimniecības novirziens piedzīvo būtisku izaugsmi pēdējo 10 gadu laikā. Globālais vertikālās lauksaimniecības tirgus 2022. gadā tika novērtēts 8,47 miljardu USD apmērā. Tiek lēsts, ka līdz 2031. gadam tas sasniegs 59,13 miljardus USD, pieaugot ar 24,1% salikto gada pieauguma tempu (CAGR) prognozētajā periodā (2023–2031). Neskatoties uz šo izaugsmes tempu, šī lauksaimniecības apakšnozare vēl ir relatīvi agrīnā attīstības stadijā un ir nepieciešami pētījumi, lai veidotos komerciāli veiksmīgas un ilgtspējīgas vertikālās lauksaimniecības sistēmas. Industrijai ir vairāki izaicinājumi, tai skaitā, optimāla apgaismojuma izveide dažādām kultūraugu grupām, lielais relatīvais šādu sistēmu energopatēriņš, inženiersistēmu savstarpējā saderība, datu ievākšanas šķēršļi utt.
Kā minēts, liels izaicinājums vertikālajā lauksaimniecībā ir energoefektivitāte, jo kontrolēta vide pieprasa lielu enerģijas patēriņu. Galvenokārt, šo enerģijas patēriņu sastāda mākslīgā̄ apgaismojuma un klimata nodrošināšanas sistēmas. Tehnoloģisku jauninājumu testēšana un pārbaude reālā audzēšanas vidē prasa laiku un ilgstošu monitoringu, lai ievāktu kvalitatīvus datus šādu jauninājumu efektivitātei. Atrodot risinājumus problēmām, kas saistītas ar enerģijas zudumiem, ir iespējams panākt būtiskus uzlabojumus vertikālās lauksaimniecības sistēmās. Tāpat, atrodot efektīvākos apgaismojuma parametrus konkrētām kultūraugu grupām, ir iespējamas panākt būtiskus ražas uzlabojumus. Šie ir galvenie aspekti, kas tika pētīti Projektā.
Kopumā Sadarbības grupas uzdevums bija apvienot zināšanas un pieredzi, lai rastu apgaismojuma, energoefektivitātes un datu apkopošanas problēmu risinājumus caur mākslīgā intelekta (MI) prizmu. Projekta laikā sadarbojoties partneriem tika izveidotas un testētas tehnoloģiskas inovācijas (apgaismojuma un klimata nodrošināšanas jomā), lai uzlabotu energoefektivitāti un optimizētu augšanas apstākļus. Tam papildus, tika veidota monitoringa sistēma, kas sastāv no vizuālas augšanas parametru datu ieguves un mašīnmācības algoritma, kas identificē augu stāvokli vertikālās lauksaimniecības sistēmā̄.
Projekta sadarbības grupa (SIA “Bulduru tehnikums”; SIA “Broccoli”; biedrība “Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parks”; Rīgas Tehniskā universitāte; SIA “Addo Energy”) veiksmīgi veica sekojošus uzdevumus:
- tika atrasti nepieciešamā apgaismojuma optimizācijas parametri;
- tika izstrādāti elektrības infrastruktūras uzlabojumi energoefektivitātes palielināšanai modulārā vertikālās lauksaimniecības sistēmā;
- tika radīta MI monitoringa sistēma datu ievākšanai un apstrād ei.
Informāciju sagatavoja biedrība “Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parks” sadarbībā ar projekta partneriem.
Detalizētāka informācija par projektu biedrības “Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parks” projekta koordinatore Anita Boldāne (e-pasts: anita.boldane@mezvidi.lv; Tel. +371 29193227)