Baltijas valstu lauksaimnieki jaunajiem ES vadītājiem uzsver nepieciešamību nodrošināt taisnīgu tiešo maksājumu sadali

04/12/2019

Šodien, 4.decembrī koalīcija, ko veido Baltijas valstu lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas, nosūtīja atklātu vēstuli Eiropadomes priekšsēdētājam Šarlam Mišelam, Eiropas Komisijas prezidentei Urzulai fon der Leienai un Eiropas Parlamenta priekšsēdētājam Deividam Sasoli ar aicinājumu nodrošināt taisnīgu tiešo maksājumu sadali saskaņā ar Eiropas Savienības kopējo lauksaimniecības politiku. Savukārt nākamnedēļ pirms Eiropadomes sanāksmes Baltijas valstu lauksaimniekiem paredzēts tikties ar savu valstu vadītājiem.

 

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre: Sākoties Eiropas līderu jaunajām pilnvarām, mēs, Baltijas valstu lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas, ar šodien nosūtīto vēstuli vēlamies atgādināt par mums svarīgiem jautājumiem, kuriem joprojām nav rasts atbilstošs risinājums. Pirms Eiropadomes sanāksmes, kas notiks 12. decembrī un diskusijām par ES daudzgadu budžetu 2021-2027, vēstulē Eiropas līderiem mēs gribam uzsvērt, ka kopš pievienošanās ES 2004. gadā lauksaimnieki no visām trim Baltijas valstīm ir saņēmuši zemāko tiešā atbalsta līmeni, salīdzinot ar citām dalībvalstīm. Pašlaik tikai 54–60% no Eiropas vidējā līmeņa. Pie tam ražošanas izmaksas ir daudz augstākas nekā vidēji ES – attiecīgi 129% (Igaunijā), 112% (Lietuvā) un 113% (Latvijā). Mēs esam noraizējušies arī par aizvien pieaugošo uzsvaru uz vides prasībām, kas varētu radīt vēl lielāku slogu nozarei.”

 

Vēstuli Eiropas Savienības līderiem no Latvijas parakstīja biedrības “Zemnieku saeima”, “Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas”, “Latvijas Zemnieku federācijas”, “Lauksaimniecības Statūtsabiedrību asociācijas” un “Latvijas Lauksaimniecības organizācijas sadarbības padomes” vadība.

 

Lauksaimnieku aktivitātes neapstāsies tikai ar vēstules nosūtīšanu. Jau rīt Lietuvā lauksaimnieki piedalīsies “Trīs jūru reģionu lauksaimnieku organizāciju vadītāju sanāksmē”, kur diskutēs par turpmāko darbības stratēģiju attiecībā uz kopējo lauksaimniecības politiku.

 

Nākamās nedēļas sākumā visu Baltijas valstu lauksaimnieku nevalstisko organizāciju vadītāji tiksies ar savu valstu vadītājiem. Tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu paredzēta otrdien, 10.decembrī.

 

Atgādinām, ka gandrīz pirms septiņiem gadiem, 2013. gada februāra sākumā Eiropadome vienbalsīgi vienojās, ka vēlākais līdz 2020. gadam visām dalībvalstīm būtu jāsasniedz tiešmaksājumu līmenis vismaz EUR 196 par hektāru. Solījums nav izpildīts un Baltijas lauksaimnieku līmenis 2020. gadā būs aptuveni EUR 176.

 

PRESES RELĪZE_Baltijas valstu lauksaimnieki jaunajiem ES vadītājiem uzsver nepieciešamību nodrošināt taisnīgu tiešo maksājumu sadali

 

Open letter 4 December