Pirmdien Tallinā ceļu uz Briseli uzsāks Baltijas lauksaimnieku protesta traktors

08/11/2012

Pirmdien, 12. novembrī plkst. 12:00 ar Igaunijas lauksaimnieku organizāciju rīkotu pasākumu Tallinas Brīvības laukumā, aizsāksies Baltijas lauksaimnieku protesta akcija – padomju laika traktors, kurš simbolizē Baltijas valstu lauksaimniecības nevienlīdzīgo situāciju kopējā Eiropas Savienības tirgū. Plānots, ka traktors, apstājoties pieturvietu pasākumos vairākās Baltijas pilsētās, Briseli sasniegs 22. novembrī, kur notiks ES samits par ES daudzgadu budžetu 2014. – 2020. gadam. Protesta akcijas norisi sadarbībā ar Igaunijas un Lietuvas organizācijām nodrošina Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA).

Akcijas idejas autori ir biedrības „Zemnieku saeima” zemnieki, kuri ideju lolojuši jau kopš šī gada sākuma, tādēļ ir gandarīti, ka ideja guvusi piepildījumu šajā nozīmīgajā brīdī. Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja: „Šobrīd valda vēl neliels satraukums, kā jau pirms katra vērienīga pasākuma, īpaši, ja tajā iesaistītas vairākas valstis. Sagatavošanās process ir bijis gana sarežģīts, tomēr mums ir izdevies pārvarēt šķēršļus un panākt veiksmīgu sadarbību Baltijas valstu starpā. Būtiski, lai akcijai ir arī pašu lauksaimnieku atbalsts, tādēļ rīkojam šos pasākumus Rīgā, Valmierā un īsu apstāšanos arī Bauskā, kur aicinām ikvienu iedzīvotāju ar savu klātbūtni nākt un atbalstīt Baltijas lauksaimniekus”.

Pēc pasākuma Tallinā, traktors 12. novembrī dosies uz pasākumiem Raplā un Tiri, savukārt nākamajā dienā, 13. novembrī traktors tiks sagaidīts Tartu, Viru un Valgā. Latvijā traktoram pirmais pieturvietas pasākums notiks trešdien, 14. novembrī plkst.14:00 Valmierā, laukumā pie Valmieras domes ēkas. Pasākumā aicināti piedalīties Vidzemes lauksaimnieki, lai ar savu klātbūtni vēlreiz apliecinātu, cik nozīmīgs Latvijas lauksaimniecībai ir godīgu ES tiešmaksājumu jautājums. Ceturtdien, 15. novembrī plkst. 14:00 notiks Baltijas lauksaimnieku traktora pieturvietas pasākums Rīgā, Doma laukumā. Arī šeit aicināti piedalīties lauksaimnieki no apkārtnes novadiem, īpaši Zemgales un Kurzemes. Iecerēts, ka traktorus pie pilsētas robežām gan Valmierā, gan Rīgā sagaidīs citi lauksaimnieku traktori, lai pavadītu līdz pasākuma norises vietai. Pēc pasākuma Rīgā, traktoram plkst. 18:00 plānota arī īsa apstāšanās Bauskā, pilsētas rātslaukumā. Piektdien, 16. novembrī rīta pusē traktors piedalīsies Lietuvas lauksaimnieku pasākumā Kedaiņos. Savukārt pirms galamērķa sasniegšanas Briselē, traktoram paredzēts arī apstāšanās pasākums Berlīnē, kur plānota arī tikšanās ar Vācijas lauksaimnieku organizācijām.

LLKA valdes loceklis Uldis Krievārs: „Ir ļoti svarīgi, ka tieši šobrīd, pirms Eiropas lēmumpieņēmēji ķeras klāt ES daudzgadu budžeta apstiprināšanai, esam spējīgi sanākt kopā, vienoties un parādīt, ka ES tiešmaksājumu jautājums Latvijas un visas Baltijas zemniekiem ir būtisks attīstības, pat izdzīvošanas jautājums. Lai varētu sarīkot šādu vērienīgu, starptautisku akciju, bija nepieciešama ne tikai vienotība uzskatos un darbībā, bet arī naudas līdzekļi, no kuriem lauvas tiesu ir saziedojuši Latvijas kooperatīvi, īpaši graudu kooperatīvs LATRAPS, kurš pagājušonedēļ lobija kontu papildināja par vēl 48 000 LVL, tādējādi LLKA izveidotajā ES tiešmaksājumu lobija kontā kopā ir ieskaitīti teju 120 000 LVL. Šie naudas līdzekļi ļaus arī turpmāk, līdz galīgai lēmuma pieņemšanai, veidot akcijas, piesaistot speciālistus, kas nodrošina pasākumu atspoguļošanu starptautiskajos medijos.”

Traktors tiks aprīkots ar GPS sistēmu, un ikviens interesents tā kustībai maršrutā Tallina-Brisele varēs sekot LLKA mājas lapā www.llka.lv, šeit pat tiks regulāri ievietoti arī video no pasākumiem Baltijā, Vācijā un Briselē.

Informāciju sagatavoja un papildus informācija – ES tiešmaksājumu kampaņas koordinatore Sabīne Puķe, sabine.puke@llka.lv, +371 26340794