ZSA, LOSP un Maxima virza iniciatīvu parakstu vākšanai par PVN samazināšanu pārtikai

20/07/2020

Lai nodrošinātu zemas cenas klientiem un izaugsmi vietējiem ražotājiem, “Maxima” un partnerorganizācijas uzsākušas parakstu vākšanu portālā “Mana balss” iniciatīvai “Samazinām PVN pārtikas produktiem”.  Tās mērķis ir rosināt izmaiņas likumdošanā, nosakot samazināto PVN likmi 5% apmērā pārtikas produktiem – svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem,  saglabājot to arī Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem.

 

“Ik dienu mūsu veikalos visā Latvijā iepērkas 300 000 cilvēki un no TOP 10 pirktākajiem produktiem  aptuveni 70 % sastāda svaigā pārtika (gaļa, piens, augļi un dārzeņi), līdz ar to, samazinot PVN, būtu iespēja samazināt ikdienas tēriņus uz pārtiku, tādējādi veicinot arī vietējo ražotāju izaugsmi.  Valdības efektīvi to ir īstenojušas vairākās Eiropas Savienības valstīs, piemērojot zemāku PVN likmi tieši pārtikas produktiem. Tas vienlaikus silda ekonomiku,  atbalsta ģimenes, sociāli mazaizsargātus iedzīvotājus, savukārt turīgākiem cilvēkiem ļauj tēriņus no pārtikas novirzīt citur. Priecē, ka kopā ar tādu nozīmīgu partneru līdzdalību kā “Zemnieku saeima” un “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” varam uzsākt šāda projekta virzību visas Latvijas mērogā,” stāsta Jānis Vanags, “Maxima Latvija” Korporatīvais vadītājs.

 

“PVN samazināšana Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, kas uz trīs gadu periodu tika ieviesta 2018.gadā, ir devusi lielu pienesumu gan lauksaimniekiem, gan sabiedrībai kopumā. Tāpat ir arī mazinājusies ēnu ekonomika šajā sektorā. Lai arī pārtikas produktu pieprasījuma svārstības parasti ir nebūtiskas, šī iniciatīva ir palielinājusi svaigu augļu un dārzeņu patēriņu pat par 14%. Tas parāda, ka sabiedrība reaģēja uz cenu samazinājumu un tai ir jādod iespēja spert nākamo soli veselīga un kvalitatīva uztura virzienā, samazinot PVN likmi līdz 5% svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem. Mēs uz to pamazām varam virzīties,” pauž Mārtiņš Trons, biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis.

 

“PVN samazināšanai ir pozitīva ietekme ne tikai uz gala cenu pircējiem, bet arī vietējiem lauksaimniekiem un ražotājiem. Samazinātais PVN augļiem un dārzeņiem Latvijā jau ir parādījis, ka tas ir efektīvs veids, kā mazināt ēnu ekonomiku un tādējādi veicināt mūsu zemnieku konkurētspēju. Šajos ārkārtas apstākļos tas nodrošinātu darba vietu saglabāšanu un līdz ar ko arī ekonomikas atkopšanos. Aicinām saglabāt samazināto PVN augļiem un dārzeņiem un neatlikt šī risinājuma ieviešanu pārējām svaigo produktu grupām, pieliekot visas pūles šī mērķa sasniegšanai,” uzsver Guntis Gūtmanis, biedrības “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” valdes loceklis.

 

“Dažādu nozaru kompānijām un industriju asociācijām ir padziļināta izpratne savas darbības jomas problemātiskajos aspektos un risinājumos, no kuriem ieguvums ir gan industrijai, gan arī sabiedrībai kopumā. Tiesa, arī lēmumiem ar plašu sabiedrisko labumu ir nepieciešama mērķtiecīga virzība. Tāpēc ir apsveicami, ka šai gadījumā to uzņemas “Maxima Latvija”, turklāt izvēloties “Mana balss” platformu kā veidu, lai šo lobiju veiktu atklāti, visiem uzskatāmi un ar visplašākās sabiedrības iesaisti. “Mana balss” vērtējumā tas ir korporatīvi un sociāli atbildīgs lēmums. Ir prieks, ka Latvijā tādu kļūst aizvien vairāk,” norāda Didzis Meļķis, ManaBalss.lv satura redaktors.

 

Pārtikas produktu PVN samazināšanas iniciatīvu virza mazumtirdzniecības tīkls “Maxima Latvija” sadarbībā ar vadošajām lauksaimnieku  organizācijām – biedrību “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” (LOSP) un biedrību “Zemnieku saeima” (ZSA), kā arī sagaida, ka iniciatīvai pievienosies liels skaits jaunu organizāciju un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju, ņemot vērā tēmas aktualitāti lejupslīdošas ekonomikas un pirktspējas samazināšanās periodā.