Zemnieku saeima ar Zemkopības ministru pārrunā ārkārtas palīdzību augkopības sektoram

27/03/2014

Šodien biedrības „Zemnieku saeima” vadība tikās ar Zemkopības ministru Jāni Dūklavu, lai pārrunātu iespēju ministrijai vērsties Eiropas Komisijā (EK), lai no krīzes rezerves fonda paredzētu atbalstu sala rezultātā bojā gājušo ziemāju daļējai kompensēšanai saimniecībās. Organizācija aicināja ministriju skaidrot kādi vēl atbalsta mehānismi ir iespējami situācijas stabilizēšanai.

 

Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: „Šobrīd augkopībā kailsala rezultātā Latvijā ir izveidojusies kritiska situācija daudzās saimniecībās. Kā piemēram, lielākajos Latvijas graudu audzēšanas reģionos – Zemgalē un Lubānas līdzenumā kvieši ir izsaluši gandrīz pilnībā. Arī citviet Latvijā ziemāji izskatās ļoti slikti.”

 

Biedrības „Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja atzīst:Šobrīd lauksaimnieki intensīvi mēģina atrast sēklas materiālu Baltijas reģionā, tā trūkst un cena ir nepatīkami augsta. Kompensācijas to klasiskajā izpratnē Latvijas valdībai neprasām, bet aicinām Zemkopības ministru veidot koalīciju ar Lietuvu un Poliju, un vērsties Eiropas Komisijā ar kopīgu aicinājumu izmantot krīzes fondu. Tāpat arī atļaut ātrāk izmaksāt tiešmaksājumus.”

 

Lai arī patlaban tiešs iespējamo kaitējumu apmērs nav aprēķināts, pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktā ziemāju stāvokļa apsekojuma Latvijā, vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur nāksies pārsēt līdz pat 90% no graudaugu sējumiem. Savukārt pārējā Latvijas teritorijā līdz pat 70%. Jelgavas novada domes deputāti jau aicinājuši Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un Zemkopības ministriju sniegt atbalstu graudaugu, rapšu audzētājiem saistībā ar katastrofālu ziemāju sējumu izsalšanu un bojāeju.