27.novembrī Ozolnieku Tautas namā notika projekta Manure Standarts noslēguma konference, kuru organizēja biedrība “Zemnieku saeima” un Valsts augu aizsardzības dienests.
Konferenci atklāja projekta vadošā partnera Somijas Dabas resursu institūta (LUKE) pārstāves un projekta koordinatores Sari Luostarinenas videouzruna un Valsts augu aizsardzības dienesta direktores Kristīnes Lifānovas un biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietnieces Mairas Dzelzkalējas-Burmistres ievadvārdi. Konferences informatīvo daļu turpināja Valsts augu aizsardzības dienesta Agroķīmijas departamenta direktore Skaidrīte Rulle, informējot par projektā “Manure Standarts” paveikto, ieguvumiem un projekta rekomendācijām kūtsmēslu apsaimniekošanai. Turpinājumā Valsts augu aizsardzības dienesta galvenais eksperts Lauris Leitāns stāstīja par kūtsmēslu aprēķinu metodiku, kūtsmēslu analīžu rezultātiem un Latvijas demo saimniecību anketēšanas salīdzinājumu ar citu valstu rezultātiem. Konferences pirmo daļu noslēdza Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesors Aldis Kārkliņš ar prezentāciju: “Kūtsmēsli – terminoloģija un to nozīme lauksaimniecībā”.
Konferences otrajā daļā ar kaimiņvalstu pieredzi kūtsēslu apsaimniekošanā dalījās Igaunijas augu pētniecības institūta pārstāvis Kalvi Tamm, savukārt Lietuvas augu dienesta pārstāvji A.Strukčinskas un E.Cikockaitė stāstīja par prasībām kūtsmēslu izmantošanai un kontrolei Lietuvā. Konferenci noslēdza Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere, klātesošos iepazīstinot ar slaucamo govju ēdināšanas un barības devu ietekmi uz amonjaka emisijām.
28.novembrī norisinājās pieredzes apmaiņas brauciens uz saimniecībām Zemgalē. Paldies SIA “Mežacīruļi” saimniekam Jurim Cīrulim un LLU mācību un pētījumu saimniecībai “VECAUCE” par uzņemšanu!
PREZENTĀCIJAS NO KONFERENCES:
Manure management practices in Estonia_Ozolnieki_2019
Requirements and control of fertilizes application in Lithuania_Ozolnieki_2019
Kūtsmēsli – terminoloģija un to nozīme lauksaimniecībā_Ozolnieki_2019
Kūtsmēslu aprēķini, analīžu rezultāti un to salīdzinājums ar citām valstīm_Ozolnieki_2019
Projektā MANURE STANDARTS paveiktais,ieguvumi un rekomendācijas_Ozolnieki_2019
Slaucamo govju ēdināšanas un barības devu ietekme uz amonjaka emisijām_Ozolnieki_2019