Video sagatavots Interreg Baltijas jūras programmas projekta SuMaNu ietvaros, sadarbojoties biedrībai Zemnieku saeima un SIA “Vecsiljāņi”, ar mērķi demonstrēt ilgtspējīgus kūtsmēslu un augu barības vielu apsaimniekošanas risinājumus.
Saimniecība Vecsiljāņi ir dibināta 1991. gada novembrī. Tajā laikā apsaimniekojot 70 hektārus zemes un turot 3 govis.
Šobrīd Vecsiljāņi apsaimnieko 1400 hektārus zemes un ganāmpulkā ir 750 slaucamas govis. Ik dienu saimniecība saražo 25 tonnas piena. Daļu rīta piena “Vecsiljāņi” pārstrādā pašu gatavotā “Ievas sierā”, kuru ražo netālu esošajā siera cehā.
Saimniecība nodarbina 50 strādājošos. Pēdējos 3 gadus valsts budžetā uzņēmums iemaksā 1,3 miljonus eiro, katru gadu.
2013. un 2020. gadā uzbūvēto fermu plānojums nodrošina komfortablus apstākļus augstražīgam govju ganāmpulkam. Guļvietās tiek izmantots inovatīvs uzlabojums dziļo pakaišu guļvietām, kur kā pakaišus izmanto digestāta sauso frakciju. Sausais digestāts nodrošina ne tikai dabīgus pakaišus slaucamām govīm, bet arī tie atkārtoti nonāk biogāzes stacijā.
Jebkurš saimniecības attīstības projekts ir plānots kontekstā ar pilnas aprites, videi draudzīgas saimniekošanas būtību.
“Vecsiljāņu” fermu plānojums, kūtsmēslu savākšana, biogāzes stacija, digestāta seperācija un organiskā mēslojuma izkliedes tehnoloģijas nodrošina noslēgtu ekoloģisko ciklu.
Saimniecības biogāzes stacija nodrošina Siltumnīcas efekta gāzu emisiju samazinājumu 25 000 tonnas gadā. “Vecsiljāņi”, ik gadu lauku un kultūraugu mēslošanai izmanto 35 000 tonnu šķidro seperēto digestātu tādējādi aizstājot ievērojamu apjomu augu barošanai nepieciešamo minerālmēslu. Digestāts salīdzinot ar liellopu organisko mēslojumu ir efektīvāks organiskā mēslojuma līdzeklis, jo barības elementi tajā ir augiem ātrāk uzņemami. Turklāt, nerada organisko piesārņojumu.
Saimniecības tehnoloģijas nodrošina atkritumu, kūtsmēslu un siera suliņu pārstrādi vienlaicīgi saražojot alternatīvo enerģiju. Pilnas aprites saimniecība ir mūsu skatījums uz klimata pārmaiņu samazinājumu nākotnē, vienlaicīgi ražojot kvalitatīvu pārtiku un mazinot lauksaimniecības piesārņojuma ietekmi uz vidi.