Noslēdzoties LIVERUR projektam, Zemnieku Saeima rīkoja noslēguma semināru – diskusiju pasākumu Bauskas novada Rožmalās. Pasākuma mērķis Pasākuma galvenais mērķis bija palielināt informētību un rosināt diskusijas par LIVERUR projektā izstrādātajiem rīkiem un noskaidrot, kā veicināt ieinteresēto pušu sadarbību. Tas nodrošinātu ilgtspējību un turpmāku inovāciju attīstību lauksaimniecībā, dārzkopībā un nepārtrauktā lauku attīstībā.
Semināra laikā klātesošie tika iepazīstināti ar projekta īstenošanas gaitu un veiktajām aktivitātēm, izstrādātajiem un izmēģinātajiem biznesa attīstību veicinošajiem modeļiem. Tika prezentētas arī projektā izstrādātās apmācības un sadarbības iespējas tiešsaistē, kā arī īsi skaidrota praktiska LIVERUR RAIN biznesa modeļa izmantošana. Informatīvajai pasākuma daļai sekoja diskusijas “Sadarbības iespējas inovāciju un lauksaimniecības ražošanas jomā” un “Sadarbības tīkls – kā nodrošināt darbību Latvijā?”, kuru mērķis bija noskaidrot iesaistīto pušu viedokli par turpmākas sadarbības iespējām. Pasākumu noslēdza Atpūtas kompleksa “ROŽMALAS” apskate, kas ietvēra sarunu par sadarbību, tradīcijām un kultūru.
LIVERUR projektā Projektā būtiska uzmanība veltīta ieinteresēto pušu iesaistei, dažādu nozaru un viedokļu pārstāvībai, tādējādi tas ir dažādu viedokļu un interešu pārstāvju sarunu un viedokļu apmaiņas platforma, līdzsvarojot dabas, ekonomiskos un sociālos aspektus. Dažādu pasākumu laikā tika stiprināta iesaistīto pušu sadarbība un veikta pieredzes un zināšanu apmaiņa.
Reģionālās aprites dzīvās prakses laboratoriju biznesa modeļa platforma jeb RAIN platforma (RegionAl cIrcular liviNg lab business model – RAIN) ir uz uzņēmējdarbību orientēts praktisks informācijas un komunikāciju tehnoloģiju rīks. Platformas galvenais mērķis ir nodrošināt uzticamus resursus lauku uzņēmējdarbības attīstīšanai un uzlabošanai, ieviešot aprites ekonomikas risinājumus produktu un pakalpojumu piegādes ķēdēm. Paredzēts, ka platforma darbosies kā saikne starp uzņēmējiem, ieinteresētajām pusēm un politikas veidotājiem, lai uzlabotu esošos biznesa modeļus un apmainītos ar idejām, ieteikumiem un pieredzi, kas saistīti ar dzīvās prakses laboratorijām un aprites ekonomiku.
Izmantojot RAIN platformas funkcijas, politikas veidotājiem būs iespēja sadarboties ar uzņēmējiem, potenciālajiem uzņēmējiem un ieinteresētajām personām no dažādām valstīm. Tādējādi tiks veicināta kopēja izpratne par problēmām, normatīvo regulējumu, jauniem tirgiem un pakalpojumiem, dota iespēja piedāvāt jaunas idejas, priekšlikumus un dalīties pieredzē, kā arī veicināt dažādu iesaistīto un ieinteresēto pušu ideju apvienošanu un informēt par vietējo vai reģionālo stratēģiju radītām iespējām.
Tomēr galvenokārt platforma paredzēta lauku uzņēmējiem, lai nodrošinātu daudzpusējas sadarbības iespējas un veicinātu pārstrādājamu materiālu izmantošanu. Platformas izmantošana lauku uzņēmējiem sniegs iespējas ietekmēt tirgu, vērot, izmantot biznesā vai dalīties ar datiem par materiālu plūsmu un atkritumiem, sagatavot un izmantot ekonomikas aprites ekonomikas ceļvedi, Izveidot sadarbību starp uzņēmumiem, lai maksimāli izmantotu resursus, kā arī ieskicēt pasākumus, kas jāveic aprites ekonomikas jomā.
Noslēguma pasākuma dalībnieki diskusiju laikā pauda cerības par veiksmīgu turpmāko sadarbību un secināja, ka sadarbības attīstīšanās pamatā ir regulāra pieredzes apmaiņa – lai motivētu citus sadarboties, nepieciešams informēt ieinteresētās puses par veiksmīgas sadarbības pieredzes gadījumiem un gūtajiem ieguvumiem. Papildus jāņem vērā, ka iesaistītajām pusēm regulāri jāinformē vienai otru par par dažādām iespējām sadarboties un ieviest inovācijas lauku uzņēmējdarbībā, izmantot RAIN platformu, kā arī jāatbalsta vienam otru un jāapmainās jaunām idejām.