Atbalsts Latvijas dārzeņu sektoram

  • 2020-07-30

24. jūlijā biedrības “Zemnieku saeima” (ZSA) pārstāvji tikās ar Tieslietu ministru Jāni Bordānu, lai izrunātu situāciju par gaidāmo kadastrālo vērtību celšanos lauksaimniecībā izmantojamai zemei, kas būtiski ietekmētu arī Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pieaugumu.

 

ZSA pārstāvji uzstāja, ka pieaugumu nevar pieļaut tādos apjomos, jo tas radīs būtisku papildu finansiālo slogu lauksaimniekiem un kavēs lauksaimniecības attīstību Latvijā. Lai sakārtotu un inventarizētu kadastrālās vērtības lauksaimniecībā izmantojamai zemei, ZSA izteica priekšlikumu samazināt NĪN likmi no 1,5% uz 0,2%. Sarunas laikā pārrunāts arī jautājums par Zemesgrāmatas nodevas atcelšanu lauksaimniecības zemes konsolidācijas gadījumā. Pašlaik Zemesgrāmatas nodeva tiek piemērota 2% apmērā, iegādājoties vai mainot lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Papildus ministram ZSA izteica priekšlikumus kā nepieļaut NĪN pieaugumu arī tām zemes vienībām, kas ir mazākas par 3 ha. Ministrs šos priekšlikumus novērtēja atzinīgi un ir gatavs pie tiem strādāt.

 

Lai nodrošinātu zemas cenas klientiem un izaugsmi vietējiem ražotājiem, 20. jūlijā “Maxima”, ZSA un biedrību “Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome” (LOSP) uzsāka parakstu vākšanu portālā “Mana balss” iniciatīvai “Samazinām PVN pārtikas produktiem”. Tās mērķis ir rosināt izmaiņas likumdošanā, nosakot samazināto PVN likmi 5% apmērā pārtikas produktiem – svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem, saglabājot to arī Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem.

 

PVN samazināšana Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem, kas uz trīs gadu periodu tika ieviesta 2018.gadā, ir devusi lielu pienesumu gan lauksaimniekiem, gan sabiedrībai kopumā. Tāpat ir arī mazinājusies ēnu ekonomika šajā sektorā. Lai arī pārtikas produktu pieprasījuma svārstības parasti ir nebūtiskas, šī iniciatīva ir palielinājusi svaigu augļu un dārzeņu patēriņu pat par 14%. Tas parāda, ka sabiedrība reaģēja uz cenu samazinājumu un tai ir jādod iespēja spert nākamo soli veselīga un kvalitatīva uztura virzienā, samazinot PVN likmi līdz 5% svaigai gaļai, svaigām zivīm, olām, piena produktiem.

 

6. jūlijā ZSA, Zemkopības ministrs, LOSP, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija, Latvijas Tirgotāju asociācija, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija parakstīja sadarbības memorandu, lai veicinātu Latvijā ražotu kvalitatīvu augļu, ogu un dārzeņu pieejamību patērētājiem un atbalstītu Latvijas augļu, ogu un dārzeņu ražotājus Covid-19 krīzes ekonomisko seku pārvarēšanā.

 

Lauksaimnieku, galvenais uzdevums ir nodrošināt Latvijas iedzīvotājus ar nepieciešamajiem pamata pārtikas produktiem. Tomēr ne vienmēr vietējie dārzeņi, augļi un ogas veikalu tīklos ir pieejami pietiekamā apjomā, tāpēc iesaistītās organizācijas ar šī memoranda noslēgšanu cer veicināt Latvijā audzētās produkcijas pieejamību iedzīvotājiem. Arī turpmāk ZSA kā prioritāti savos darbos izvirza palielināt vietējo augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru veikalu plauktos līdz dominējošam līmenim un lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājus ar svaigu, veselīgu un garšīgu vietējo produkciju.

 

10. jūnijā Latvijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvji, tostarp arī ZSA, tiksās ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu, lai diskutētu par lauksaimniecības nozares attīstību, tai skaitā Eiropas Savienības daudzgadu budžetu 2021-2027 un kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) finansējumu. Savukārt 11. jūnijā Latvijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvji šos jautājumus attālināti pārrunāja arī ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu.

 

Tikšanās laikā lauksaimnieku pārstāvji gan Valsts prezidentam, gan Ministru prezidentam sniedzām ieskatu par to, kāda ir situācija lauksaimniecībā, un plašāk izklāstījām jautājums, kas skar lauksaimniecības nodarbinātību, viesstrādnieku piesaistīšanu, Latvijā saražotās produkcijas konkurētspējas celšanu gan vietējā tirgū, gan pasaulē.

 

Tuvojoties augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšanai, ZSA aicināja atbildīgās institūcijas aktīvāk iesaistīties robežu šķērsošanas jautājumu risināšanā, lai lauksaimniecībā varētu ievest viesstrādniekus no trešajām valstīm.

 

Biedrība “Zemnieku saeima”, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija nosūtīja oficiālu vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājam R. Nemiro, Ekonomikas ministram J. Vitenbergam, Iekšlietu ministram S. Ģirģenam un Zemkopības ministram K. Gerhardam, izsakot bažas par darbinieku trūkumu lauksaimniecībā, it īpaši augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšanā.

 

Latvijā tiek audzēta daudzveidīga augļu, ogu un dārzeņu produkcija, kuras novākšanai, tāpat kā visās ES valstīs, ir nepieciešams intensīvs roku darbs. Ražas novākšanas sezona tuvojas, bet par ievietotajiem darba piedāvājumu sludinājumiem interese bija minimāla, neskatoties uz norādīto bruto mēnešalgu 900 eiro. Lauksaimniekus sarūgtina, pesimistiskā perspektīva, ka Latvijā izaudzētā raža varētu palikt uz lauka, un tajā pašā laikā mūsu patērētāji pirktu Polijā un citās valstīs izaudzētās ogas, augļus un dārzeņus.

 

Ņemot vērā to, ka tiešmaksājumi Latvijas lauksaimniekiem ir viszemākie Eiropas Savienībā, mums ir visgrūtāk konkurēt ar citu valstu lauksaimniekiem. Pēdējo 15 gadu laikā mūsu darba rokas ir aizplūdušas uz ES valstīm un šobrīd redzam, ka latvieši, kuri atgriezās atpakaļ no citām valstīm, tik un tā izvēlas doties prom. Skolēni, studenti un pagaidu darbu veicēji pilnībā nevar aizstāt darba roku trūkumu lauksaimniecības sezonālajos darbos. Tomēr lauksaimniecībā ir nozares, kur roku darbs ir neizbēgams, jo ne visur ir iespējams to aizstāt ar iekārtām. Tieši tāpēc darbinieku trūkums valstī ir jākompensē ar viesstrādniekiem no trešajām valstīm. Neviena no attīstītajām Eiropas valstīm līdz šim nav iztikusi bez viesstrādniekiem un neiztiks.

 

Tāpēc izvērtējot pandēmijas ietekmē pieņemto ierobežojumu ievērošanu, atbildīgajām institūcijām ZSA lūdza:

  • iespēju ievest Latvijā viesstrādniekus un nodarbināt tos lauksaimniecības nozarēs;
  • aktīvāk iesaistīties robežu šķērsošanas jautājumu risināšanā;
  • viesstrādniekiem atļaut uzsākt darbu nekavējoši, ja nav novērotas elpceļu inficēšanās pazīmes, un ir apliecinājums, ka nav saslimstība ar Covid-19.

 

Kā arī, reaģējot uz COVID-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām, 27. aprīlī ZSA nosūtīja vēstuli visām Latvijas pašvaldībām ar aicinājumu atlikt un izskatīt iespēju samazināt NĪN par lauksaimniecībā izmantojamo zemi, kā arī nepiemērot nokavējuma naudu par savlaicīgi neveiktiem NĪN maksājumiem 2020.gadā.

 

Latvijas lauksaimniekiem COVID-19 krīzes ietekmē bija jāsaglabā ne tikai konkurētspēja tirgū, bet arī dzīvotspēja ilgtermiņā. Tāpēc ikviens atbalsts lauksaimniekam bija un joprojām ir ļoti būtisks, un kādam tas var būt pat izšķirošs, lai šo krīzes situāciju pārciestu. Ņemot vērā to, ka lauksaimniecības uzņēmumi ir vieni no lielākajiem NĪN nodokļu maksātājiem un darbavietu nodrošinātājiem lauku teritorijās, ZSA aicināja pašvaldības spert soli pretī lauksaimniekiem un pielietot likumā paredzēto atvieglojumu.



Projekta LIVERUR noslēguma seminārs 20. oktobrī Rožmalās

2021-10-20

Noslēdzoties LIVERUR projektam, Zemnieku Saeima rīkoja noslēguma semināru – diskusiju pasākumu Bauskas novada Rožmalās. Pasākuma mērķis Pasākuma galvenais mērķis bija...

Skatīt vairāk

Platones pagasta Zeltlejās notika Apvāršņa programmas projekta LIVERUR noslēguma seminārs

2021-10-19

19. oktobrī Platones pagasta Zeltlejās notika Apvāršņa programmas projekta LIVERUR noslēguma seminārs. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt klātesošos ar projekta īstenošanas...

Skatīt vairāk

Lauku biznesa veiksmes popularizēšana

2021-10-07

85% no Eiropas zemes aizņem lauku apvidi, kurus apdzīvo 137 miljoni cilvēku (Eurostat 2018. gada ziņojums). Tomēr 2019. gada Eurostat...

Skatīt vairāk

Projekta LIVERUR pieredzes apmaiņas brauciens

2021-10-04

4. oktobrī Zemnieku Saeima rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu “Inovācijas un aprites ekonomika” Projekta LIVERUR ietvaros. Pasākuma galvenais mērķis bija veicināt...

Skatīt vairāk

Living Lab seminārs-diskusija

2021-08-06

Living Lab ietvaros 6.augustā notika seminārs-diskusija, kurā “ZELT” smiltsērkšķu dārza īpašnieki iepazīstināja ar smiltsērkšķu dārza izveidi, tā kopšanu un veidošanu,...

Skatīt vairāk

LIVING LAB Latvia, Union “Farmers Parliament”, Farm “Klives”

2021-07-30

Skatīt vairāk

LIVERUR Dzīvās prakses laboratorijas (LIVING LAB) izbraukuma seminārs Bauskas novadā

2021-06-17

17. jūnijā biedrība “Zemnieku Saeima” devās LIVERUR Dzīvās prakses laboratorijas (LIVING LAB) izbraukuma seminārā uz Bauskas novadu, apmeklējot mūziķa IGO...

Skatīt vairāk

Biedrības “Zemnieku Saeima” izbraukuma darba seminārs

2021-05-13

13. maijā projekta “LIVERUR” ietvaros notika biedrības “Zemnieku Saeima” izbraukuma darba seminārs, kura ietvaros projektu vadītāja Inga Bērziņa dalībniekus iepazīstināja...

Skatīt vairāk

26.martā notika seminārs “Augu aizsardzība dārzkopībā un aizsargstādījumi”

2021-03-26

26.martā Zemnieku saeima organizēja attālināto semināru “Augu aizsardzība dārzkopībā un aizsargstādījumi”. Seminārā ZSA ārpolitikas eksperts Valters Zelčs pastāstīja par tuvākās...

Skatīt vairāk

LIVERUR RAIN Platformas prezentācija

2021-03-23

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekļi tika iepazīstināti ar H2020 programmas projekta LIVERUR izstrādātājiem matteriāliem – LIVERUR RAIN biznesa biznesa modeli...

Skatīt vairāk

ZSA seminārs “Jauni augi mūsu dārzos un inovatīvas iespējas to pārstrādei”

2021-02-25

24. februārī ZSA rīkoja attālināto semināru “Jauni augi mūsu dārzos un inovatīvas iespējas to pārstrādei”. Seminārā Maira Dzelzkalēja-Burmistre, ZSA valdes...

Skatīt vairāk

ZSA seminārs “Kas mūs sagaida augu veselības jomā dārzkopībā” 09.02.2021.

2021-02-09

9. februārī attālināti notika ZSA seminārs “Kas mūs sagaida augu veselības jomā dārzkopībā”. Seminārā ZSA valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre...

Skatīt vairāk

Seminārs “Dārzkopības produktu iepakošanas jaunākās tendences”

2021-02-03

3. februārī attālināti norisinājās ZSA seminārs “Dārzkopības produktu iepakošanas jaunākās tendences”. Ar KLP jauno periodu un atbalstu pārejas periodā dārzeņu...

Skatīt vairāk

ZSA aicina pārtikas pakās skolēniem likt pašmāju produktus

2020-12-16

Biedrība “Zemnieku saeima” aicina pārtikas pakas skolēniem, kam Covid-19 izplatības dēļ jāmācās attālināti, komplektēt no vietējiem pārtikas produktiem. Biedrības vadītājs...

Skatīt vairāk

ZSA aicina pašvaldību skolēnu pārtikas pakas komplektēt tikai no vietējiem produktiem

2020-12-11

Skolēniem, kuriem Covid-19 pandēmijas laikā ir jāmācās attālināti, skolas pusdienu vietā nodrošina produktu paciņas. Tomēr vietējie pārstrādātāji un primārās lauksaimniecības...

Skatīt vairāk

Novada Garšas konference – Vietējie produkti nākotnes tirgū

2020-10-02

2.oktobrī biedrības “Zemnieku saeima” projektu vadītāja Inga Bērziņa piedalījās konferencē “Vietējie produkti nākotnes tirgū”, kurā diskutēja par vietējās pārtikas nākotni...

Skatīt vairāk

22.septembrī apmeklēts LLKC organizētais pasākums “Bioekonomikas attīstības pieredze dažādu nozaru saimniecībās”

2020-09-22

Vides risinājumu institūts, Priekuļu novads, „Lidlauks”, Priekuļu pag., Priekuļu nov., LV-4126, www.videsinstituts.lv   Unikāls pētniecības institūts ar izpētes tehnoloģijām, kapacitāti, virzieniem bioekonomikas...

Skatīt vairāk

ZSA piedalījās preses konferencē par PVN samazināšanu pārtikai

2020-08-31

31. augustā ZSA valdes loceklis Mārtiņš Trons piedalījās preses konferencē par PVN samazināšanu svaigajai pārtikai. Pasākumā tika aktualizēts un sniegts...

Skatīt vairāk

Atbalsts Latvijas dārzeņu sektoram

2020-07-30

24. jūlijā biedrības “Zemnieku saeima” (ZSA) pārstāvji tikās ar Tieslietu ministru Jāni Bordānu, lai izrunātu situāciju par gaidāmo kadastrālo vērtību...

Skatīt vairāk

Aktualitātes projektā LIVERUR

2020-03-31

31. martā Maira Dzelzkalēja-Burmistre un Inga Bērziņa piedalījās diskusijā ar projekta LIVERUR pilotsaimniecību pārstāvjiem Juri Cīruli (SIA “Mežacīruļi”), Elīnu Cēsnieci...

Skatīt vairāk

Zemnieku saeima organizēja semināru “Sadarbība, vadība nākotnes lauksaimniecības perspektīvās”

2020-03-07

No 6. līdz 7.martam Zemnieku saeima saviem 22 biedriem, ieskaitot no LIVERUR izmēģinājuma saimniecībām, organizēja semināru “Sadarbība, vadība nākotnes lauksaimniecības...

Skatīt vairāk

Zemnieku saeimas kongresā iepazīstināja ar projekta LIVERUR dzīvās prakses laboratoriju

2020-02-28

28.februārī Bulduros notika ikkadējas biedrības Zemnieku saeima kongress, kas pulcēja dalībniekus no visiem Latvijas reģioniem. Paralēli nozares aktuālo jautājumu apspriedēm,...

Skatīt vairāk

Seminārs Zaļeniekos

2020-01-24

2020. gada 24. janvārī zemnieku saimniecībā Vilciņi 1 (Zemgales reģions) notika Living Labs dzīvās laboratorijas diskusija Piedaloties lauksaimnieku pārstāvjiem,konsultantiem, zinātniekiem,...

Skatīt vairāk

VIDEO: Baiba Rankevica, Kvalitatīvi dārzeņi ģimenei un patērētājiem

2020-01-09

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR

Skatīt vairāk

VIDEO: Ingūna Pranka, Par lielu atomu mazā pagastā nevis mazu molekulu lielā pilsētā

2020-01-09

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR

Skatīt vairāk

VIDEO: Laila Šutine, Suvenīru gatavošana – sava novada popularizēšana un dzīvesstils

2020-01-09

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR

Skatīt vairāk

VIDEO: Evita Gūtmane – Mīlēt to, ko tu dari jeb tomātu audzēšanu divdesmit gadu garumā

2019-11-29

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR

Skatīt vairāk

VIDEO: Maira Dzelzkalēja-Burmistre – Par izaicinājumiem, strādājot un dzīvojot laukos

2019-11-29

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR  

Skatīt vairāk

VIDEO: Piparmētras – stāsts par hobija pārtapšanu biznesā, Lolita Duģe

2019-11-11

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR  

Skatīt vairāk

VIDEO: Stāsts par Latvijas zeltu – smiltsērķšķiem, Elīna Cēsniece

2019-11-11

  #H2020  #InvestEUresearch  #LIVERUR

Skatīt vairāk

Projekta aktivitātes 1.oktobrī Latvijā

2019-10-01

Šī gada 1.oktobrī biedrība “Zemnieku saeima” projekta LIVERUR ietvaros organizēja tikšanos ar lauku uzņēmējiem Zemgalē. Vairāk par pasākumu šeit: LIVERUR_LATVIA_OKTOBRIS  ...

Skatīt vairāk

Projekta aktivitātes 30.augustā Latvijā

2019-09-03

Šī gada 30.augustā biedrība “Zemnieku saeima” projekta LIVERUR ietvaros organizēja tikšanos ar lauku uzņēmējiem Zemgalē. Vairāk par pasākumu šeit: LIVERUR_LATVIA  ...

Skatīt vairāk

Tikšanās ar nevalstisko organizāciju no Itālijas

2019-08-21

2019.gada 21.augustā Zemkopības ministrijā biedrības “Zemnieku saeima” ekseprti tikās ar nevalstisko organizāciju no Itālijas: C.I.M.I. – Slimību un nelaimes gadījumu fonds...

Skatīt vairāk

Projekta tikšanās

2019-07-10

2019.gada 10.jūlijā Zemkopības ministrijā notika projekta LIVERUR sanāksme, kur tika diskutēts par uzņēmēju vajadzībām un izaicinājumiem, kā arī lauku attīstības...

Skatīt vairāk

Projekta sanāksme Portugālē

2019-06-30

Jūnija pēdējā nedēļā Zemnieku saeimas pārstāvji Zanda Melnalksne, Inga Bērziņa un Līga Krūklīte piedalījās Horizonta 2020 projekta LIVERUR sanāksmē Terceirā, Portugālē. Projekta sanāksmē...

Skatīt vairāk

Konference: Jaunie lauksaimnieki un lauksaimniecības kooperatīvi

2019-04-01

2019.gada 21.martā biedrības “Zemnieku saeima” valdes loceklis un lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons Spānijā, Valensijā piedalījās COPA-COGECA organizētajā konferencē: “Jaunie...

Skatīt vairāk

Iepazīstinām ar projekta aktivitātēm!

2019-03-08

Šī gada 8.martā biedrības “Zemnieku saeima” kongresā, kas norisinājās Bulduru dārzkopības vidusskolā, vairāk kā 200 apmeklētājus iepazīstinājām ar projekta LIVERUR...

Skatīt vairāk

Projekta sanāksme

2019-02-22

Šī gada 21.februārī Zemkopības ministrijā norisinājās projekta LIVERUR darba grupas sanāksme, kurā tika apspriestas Living Labs modeļa demonstrējumu iespējas lauku...

Skatīt vairāk

Piedalāmies projekta LIVERUR sanāksmē

2018-12-17

Šonedēļ pārstāvējām Zemnieku saeimu HORIZON 2020 programmas projekta LIVERUR sanāksmē Berlīnē. Projektā dažādās Eiropas valstīs, kā arī Tunisijā tiek izmēģināts...

Skatīt vairāk

LIVERUR

2018-08-16

Projekts LIVERUR – Dzīvās laboratorijas pētījumu koncepts lauku apvidos (ang. – Living Lab research concept in rural Areas)   Projekta...

Skatīt vairāk