Novembra beigās YouCooperate projektā notika trīs starptautiskas mācību vizītes tiešsaistē.
Sākotnēji tika plānots organizēt klātienes vizītes jauniešiem uz kooperatīviem Latvijā un – jauniešiem, kuri izstrādājuši vislabākos biznesa plānus – vizīte uz Itālijas kooperatīviem. Tomēr Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežojumu dēļ nolemts Itālijas vizīti organizēt tiešsaistē. Tiešsaistes formātam ir arī savi plusi – tas deva iespēju satikties daudz vairāk jauniešiem, kā arī piedalīties kooperatīvu un citu saistīto organizāciju pārstāvjiem ne tikai no Itālijas, bet arī no pārējām projekta partneru dalībvalstīm. Lai tikšanos saturs būtu pieejams pilnīgi visiem interesentiem, pasākumi tika tulkoti visās vietējās valodās.
25.novembrī trīs stundu tikšanos veidoja pārsvarā Lauksaimniecības kooperatīvu iedvesmas stāsti. Pasākuma sākumā tā vadītāja Božura Fidanska, kas pārstāv Nacionālo mazo ģimeņu lauksaimnieku un ražotāju apvienību (Bulgārija), iepazīstināja ar sevi, projektu un deva vārdu projekta partneriem.
Pēc iepazīšanās Florins Gavriluts stāstīja par Krasna ielejas kooperatīvu darbību Rumānijā. Lauksaimnieki Rumānijā apvienojušies, lai samazinātu darbības izmaksas, dažādotu saražoto produkciju, veicinātu izaugsmi un padarītu produkciju pieejamāku pircējiem. Lauksaimnieki šajā kooperatīvā izveidojuši arī savu veikalu, kurā pieejama vietējā produkcija. Pats Florins ir mācījies lauksaimniecību un šobrīd nodarbojas ar augļkopību un biškopību. Viņš novērtēja iespēju sadarboties ar jauniešiem un citu valstu kooperatīvu pārstāvjiem. Kooperatīva pārstāvis norādīja, ka ne vienmēr ir viegli iesaistīt kooperatīvu darbībā jaunus lauksaimniekus, jo cilvēki sākumā nevēlas uzticēties viens otram. Papildus izaicinājumi ir produkcijas sezonalitāte, kā arī tas, ka pagaidām lauksaimnieki šajā Rumānijas reģionā vēl nepietiekami plāno savu darbību. Jautāts, kā sācis kooperatīvu darbību, Florins uzsvēra pacietības nozīmi – viss darīts pamazām, veiks pamatīgs skaidrojošais darbs.
Kā nākamais pasākumā uzstājās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) pārstāvis “Kooperatīva veidošanas veiksmes faktori” Rolands Feldmanis. Rolands Feldmanis ir LLKA konsultants un pieredzējis kooperatīvu jomā, Zemnieku Saeimas aicinājumam sadarboties viņš piekrita entuziastiski. Savā prezentācijā LLKA pārstāvis pievērsās galvenajiem veiksmes faktoriem kooperatīvu izveidē. Viņš uzsvēra, ka būtiski veidot kooperatīvus, lai dalītos pieredzē un kompetencēs. Savukārt kooperatīvu darbībā ļoti svarīgas ir līderības prasmes, kas arvien ir attīstāmas.
Pēc pauzes pasākumā virtuāli viesojās Milēna Milanova no Rumānijas, kas stāstīja par Reģionālo jauniešu centru attīstību šajā valstī. Prezentācija vairāk pievērsās projektam “Pacelt jaunatni”, kura mērķis ir iekļaut aktivitātēs jauniešus no dažādām sociālajām grupām, tādējādi radot iespējas vienlīdzīgi attīstīties. Viena no jauniešu interešu jomām ir lauksaimniecība un lauksaimniecības kompetenču attīstībai jauniešu centri sadarbojas ar lauksaimniecības nevalstiskajām organizācijām.
Pasākuma noslēgumā tika prezentēta Vanjas Bojuļevas sagatavotā īsfilma par Centrālo kooperatīvu savienību Bulgārijā, pievēršoties gan savienības mērķiem, gan panākumiem. Centrālā kooperatīvu savienība darbojas jau teju 140 gadus un apvieno 180 tūkstošus kooperatīvu biedru 6000 darbinieku.
Ievada prezentācija atrodama ŠEIT.
25.novembra pasākuma ieraksts (oriģinālvalodā) atrodams ŠEIT.
Latvijas pārstāvja Rolanda Feldmaņa prezentācijas ieraksts atrodams ŠEIT.
25.novembra darba kārtība pieejama ŠEIT.
26.novembrī mācību vizīte tiešsaistē pievērsās Itālijas pieredzei ar lauksaimniecības izglītību un kooperatīviem.
Pasākuma pirmajā daļā profesors Alberto Grandi pastāstīja par izglītības modeli, kam pievērsušies itāļi. Projektu ietvaros Itālijā tiek dibināti skolēnu mācību kooperatīvi pēc līdzīga principa kā skolēnu mācību uzņēmumi. Šādu kooperatīvu darbība ietver visas uzņēmējdarbības fāzes, tostarp ražošanu un pārdošanu. Tādējādi audzēkņi gūst unikālu pieredzi, kas maksimāli pietuvināta reālajai dzīvei, un gūst priekšstatu par kooperatīvu darbībai nepieciešamajām prasmēm un iemaņām. Alberto Grandi prezentācija angļu valodā pieejama ŠEIT.
Džovanni Pelegri pastāstīja par izglītības iestāžu iesaisti projektā Food Farm, kas darbojas pēc darba vidē balstītu mācību principa – jaunieši tiek iesaistīti lauksaimniecības ražošanas uzņēmumu darbībā, mācoties no pratiskas pieredzes reālā vidē. Džovanni Pelegri prezentācija atrodama ŠEIT.
Pasākuma otrajā daļā pievērsāmies kooperatīvu pieredzes stāstiem. Iepazināmies ar Andrea Nascimbeni prezentāciju par piena pārstrādes kooperatīvu “4 Madonne Caseificio dell’Emilia”. Kooperatīvs dibināts jau 1967. gadā un līdz šim pieredzējis gan veiksmīgus gadus, gan zemestrīces izraisītus zaudējumus. Šobrīd kooperatīvam ir astoņi veikali, 60 darbinieki un gadā tiek saražoti apmēram 100 tūkstoši Parmezāna siera rituļi (PREZENTĀCIJA).
iepazināmies ar C.A.S.A. Mezola kooperatīva pieredzi. Arī šis kooperatīvs dibināts pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Kooperatīvs apvieno dārzeņu un augļu audzētājus un nodarbojas ar produktu pārstrādi, kā arī palīdz biedriem ar tehnisku atbalstu un konsultācijām. Kooperatīva prezentācija pieejama ŠEIT.
Pasākuma noslēgumā Davide Pjeri iepazīstināja ar koperatīvu darbību Emīlija Romaņa reģionā (sk. ŠEIT.)
26.novembra pasākuma ieraksts oriģinālvalodā pieejams ŠEIT, bet darba kārtība – ŠEIT.
Starptautisko mācību vizīšu sēriju noslēdza 27. novembra pasākums, kuru īpašu padarīja paši jaunieši, kas bija apguvuši kooperatīvu kursu vietnē youcooperate.eu un izstrādājuši biznesa plānus komandās.
Dalība pasākumā bija brīvprātīga un dalībnieku skaits pa valstīm atšķīrās, bet visas prezentācijas bija interesantas. Komandas parādīja savu radošumu un zināšanas, kā arī stiprināja uzstāšanās prasmes.
- Pirmā Bulgārijas komanda – četras jaunietes – stāstīja par saviem mārketinga kooperatīva “Zlatna Gradjina” plāniem.
- Otra Bulgārijas komanda prezentēja Pavikleni pakalpojumu kooperatīva idejas.
- Trešās Bulgārijas skolas pārstāvji stāstīja par Suvorovo piegādes kooperatīva biznesa plānu.
- Pirmā Rumānijas komanda – seši jaunieši – prezentēja vīna ražošanas kooperatīva “Dionīss” biznesa plānu (prezentācija oriģinālvalodā).
- Otrā Rumānijas komanda – septiņi jaunieši – pastāstīja savas idejas par kooperatīvu “Sweet Cherry”, kam paredzēts nodarboties ar ķiršu un to pārstrādes produktu ražošanu un izplatīšanu (“Sweet Cherry” prezentācija).
- Trešā Rumānijas komanda īsi iepazīstināja ar aveņu pārstrādes kooperatīva biznesa plānu (prezentācija)
- Viena no Itālijas komandām prezentēja ilgtspējīga un videi draudzīga graudkopības kooperatīva “Kalvi” biznesa plānu (prezentāciju)
- Otra Itālijas komanda stāstīja par savām idejām etiķa, vīna un medus produktu ražošanas kooperatīva “Bobo ģimene” idejām (prezentācija).
- Latviju pārstāvēja Baiba Krista Konca, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma otrā kursa studente. Baiba biznesa plānu izstrādāja kopā ar kursabiedriem un ar skolotājas Sarmītes Auderes atbalstu. Biznesa plāns “LAKS – Lauksaimniecības augu kooperatīvā sabiedrība” plāno iepirkt un pārdot augu šķirnes un minerāļus kooperatīva biedriem. (prezentācija pieejama ŠEIT, bet tās ieraksts – ŠEIT).
- Arī Ungāriju pārstāvēja viena komanda – jaunietis Ventsi ar ekstensīvu prezentāciju par kooperatīvu “Kopā mēs varam vairāk”.
Katras valsts partneri sagādāja balvas savas valsts jauniešiem. Latvijā visi biznesa plāna izstrādātāji saņēma dāvanu kastes ar termopudelēm, kladēm un saldumiem, bet drosmīgās Baibas balvu papildināja kvalitatīva jauna galda spēle.
27.novembra pasākuma ieraksts pieejams ŠEIT, bet darba kārtība apskatāma ŠEIT.