FOTO no Lauku dienas „Vecsiljāņos”

02/10/2020

1.oktobrī Zemnieku Saeima rīkoja lauku dienu “Vecsiljāņos” projekta “SuMaNu” ietvaros. Lauku dienas tēma – šobrīd aktuālā kūtsmēslu izkliede, kas, līdz ar virzīšanos pretī zaļākai lauksaimniecībai, kļūst arvien aktuālāka.

 

Pasākumu atklāja norises vietas – “Vecsiljāņu” saimnieka Jura Sprukuļa un Zemnieku Saeimas valdes priekšsēdētāja Jura Lazdiņa uzrunas.

 

Lauku dienu veidoja trīs izglītojošas daļas. Pirmajā daļā – seminārā – eksperti prezentēja trīs aktuālas tēmas.

 

Zemnieku Saeimas lauksaimniecības eksperte Iveta Grudovska informēja par kūtsmēslu apsaimniekošanas izaicinājumiem piena lopkopības saimniecībās. Prezentācija bija vērsta uz kūtsmēslu apsaimniekošanas problēmu un tās risinājumiem dažāda lieluma saimniecībās, kā arī uz izkliedes tehnoloģiju izmaksām uz kvadrātmetru atkarībā no lopu daudzuma saimniecībā.

PREZENTĀCIJA

 

Valsts augu aizsardzības dienesta Agroķīmijas departamenta vecākā inspektore Aiga Mitre prezentēja Kūtsmēslu izmantošanu Latvijā, pievēršoties lopu skaita un organiskā mēslojuma izmantošanas statistikai, kūtsmēslu ķīmiskajam sastāvam, normatīvajiem aktiem un akreditētām laboratorijām.

PREZENTĀCIJA

 

Jānis Kažotnieks, LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs, informēja par kūtsmēslu kliedēšanas tehnoloģijām, uzmanību vēršot arī uz vides aspektu. Prezentācija pievērsās dažādām izkliedes tehnoloģijām, novērtējot to plusus un mīnusus, piemēram, slāpekļa zudumus, produktivitāti, izmaksas.

PREZENTĀCIJA

 

Lauku dienas otrajā daļā notika kūtsmēslu izkliedes tehnoloģiju demonstrējumi. Dalībniekiem bija iespēja novērot septiņus dažādus kūtsmēslu izkliedētājus darbībā. Demonstrējumu pavadīja speciālistu komentāri, salīdzinot dažādus izkliedes aspektus.

 

Pasākuma aktivitātes noslēdza saimniecības apskate – ekskursija “Inovatīvi risinājumi jaunajā “Vecsiljāņu” kūtī”. Ekskursijas laikā veterinārijas speciāliste un “Vecsiljāņu” saimnieks informēja par kūts struktūru, jauniem risinājumiem tās būvniecībā un iekārtošanā, kā arī kūtsmēslu apsaimniekošanu un izmantošanu.

 

Pasākums īstenots ar Baltijas jūras programmas projekta “Sustainable Manure and Nutrient Management for reduction of nutrient loss in the Baltic Sea Region” atbalstu.