Izkristalizējas lauksaimniekiem labvēlīgākās pašvaldības

02/10/2014

Septembra sākumā biedrība „Zemnieku saeima” nosūtīja 92 Latvijas pašvaldībām vēstuli ar aicinājumu izvērtēt iespēju un sekmēt uzņēmējdarbības attīstību laukos, nākot pretim saviem uzņēmējiem un samazinot nekustamā īpašuma nodokli 2015.gadā par lauksaimniecībā izmantojamo zemi 50% apmērā no esošās likmes. Šobrīd izkristalizējas pašvaldības, kas ir ieinteresētas atbalstīt sava novada lauksaimniekus.

Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš: „Šis lauksaimniekiem ir izturības un pārbaudes gads. Mēs neviens nevaram pateikt, kā tas noslēgsies. Piemēram, liela daļa piena ražotāju Krievijas Federācijas pārtikas embargo ietekmē jau otro mēnesi strādā zem pašizmaksas un, kad embargo noslēgsies, nav zināms. Graudaudzētājiem bija izteikti nelabvēlīgi laikapstākļi ražas novākšanai, savukārt cūkkopībā joprojām pastāv Āfrikas cūku mēra draudi. Nekustamā īpašuma nodokļa samazinājums šajā sarežģītajā situācijā ir viens no veidiem, kā atbalstīt lauksaimniekus. Gandarījums, ka ir pašvaldības, kas ir gatavas nākt pretim lauksaimniekiem, taču joprojām ir gana daudz pašvaldību, kas, šķiet, neapzinās, cik nozīmīgi, lai lauksaimnieciskā uzņēmējdarbība novadā būtu.”

Vēstule ar aicinājumu samazināt Nekustamā īpašuma nodokli biedrības „Zemnieku saeima” biedriem, tika nosūtīta 92 pašvaldībām. Mēneša laikā tika saņemtas 16 rakstiskas atbildes.

Kā lauksaimniekiem draudzīgāko novadu varam uzteikt Ikšķiles novada domi ar priekšsēdētāju Induli Tapiņu (Vienotība) priekšgalā, kur jau kopš 2010.gada visiem lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem ir iespēja saņemt nekustamā īpašuma nodokļu atlaidi 50% apmērā. Tam seko Mārupes novada dome ar priekšsēdētāju Mārtiņu Bojāru (Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība) priekšgalā, kur tiek paredzēta nodokļu atlaide juridiskām personām, kuras nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu 25% apmērā no attiecīgajā periodā aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas.

Nodokļu atlaide lauksaimniekiem tika atteikta sekojošās pašvaldībās, tādējādi demonstrējot neieinteresētību vietējo uzņēmumu darbībā: Talsu novads, domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus (Talsu novada attīstībai); Rojas novads, domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa (Latvijas Zaļā partija); Alojas novads, domes priekšsēdētājs Valdis Bārda (Centriskā partija Latvijas Zemnieku savienība); Smiltenes novads, domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis (Reģionu alianse); Pārgaujas novads, domes priekšsēdētājs Hardijs Vents (Vienoti novadam); Mālpils novads, domes priekšsēdētājs Aleksandrs Lielmežs (Vienoti Mālpilij); Engures novads, domes priekšsēdētājs Gundars Važa (Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK); Beverīnas novads, domes priekšsēdētāja Cilda Purgale (vēlētāju apvienība Abulieši), Jaunpils novads, domes priekšsēdētāja Ligita Gintere (Zaļo un Zemnieku savienība); Burtnieku novads, domes priekšsēdētājs Edvīns Straume (Vienotība); Līgatnes novads, domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins (Vienotība).

Savukārt daļēji labvēlīgu, nogaidošu attieksmi vai vismaz ieinteresētību lauksaimnieku problēmās ir demonstrējis Aizputes novads ar domes priekšsēdētāju Aivaru Šili (Zaļo un Zemnieku savienība) priekšgalā, kur noteikts nekustamā īpašuma nodokļa atmaksas pagarinājums. Tukuma novada dome ar priekšsēdētāju Juri Šulcu (Tukuma pilsētai un novadam) priekšgalā un Valkas novada dome ar priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli (Vidzemes partija) priekšgalā ir vai nu ieguvuši papildus informāciju par situāciju nozarē, vai tikušies un situācijas risinājumu ir apsprieduši ar lauksaimniekiem.

Biedrība “Zemnieku saeima” joprojām gaida lēmumus no pārējām novada domēm par iespēju atbalstīt lauksaimniekus, samazinot Nekustamā īpašuma nodokli. Saraksts ar pašvaldībām tiks papildināts atbilstoši to lēmumiem.