Lauksaimnieki pieprasa atbalstu Komisāram Filam Hoganam

18/10/2017

Oktobra sākumā Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas lauksaimnieku organizācijas kopīgi nosūtīja vēstuli Eiropas Savienības Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāram Filam Hoganam ar aicinājumu steidzamības kārtā rast atbalsta mehānismus lietavu skarto reģionu lauksaimniekiem.

Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre: „Šogad laika apstākļi nav lutinājuši mūsu reģiona lauksaimniekus. Situācija ir ļoti smaga, jo līdz septembra beigām Baltijas valstīs un Somijā tika novākts aptuveni 30-65% labības, proteīnaugu, rapša un citas laukaugu kultūras. Novāktās ražas kvalitāte ir slikta, un lieli resursi tiek patērēti ražas kaltēšanai. Visā reģionā ievērojami mazāk kā parasti ir apsēti ziemāji, tādejādi arī nākamgad būs mazāka potenciāli iegūstamā raža. Esošajā lauksaimniecības politikā ir paredzēti atbalsta mehānismi krīzes situācijām. Diemžēl līdz šim praksē tie nav darbojušies. Ar šo vēstuli mēs komisāram pieprasām, lai atbalsta mehānismi ir reāli, nevis teorētiski uz papīra esoši!”

Biedrības „Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons: „Daudzās zemnieku saimniecībās raža tā arī netiks nokulta, kā arī netiks iesēti ziemāji, tādēļ Baltijas valstīs lauksaimnieki vēl pāris nākamos gadus izjutīs lielo lietavu izraisītās sekas. Esošā situācija ir neordināra, kas ietekmē visa Baltijas reģiona un Ziemeļvalstu lauksaimniecību netikai graudkopībā, bet arī lopkopībā un cūkkopībā.”

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs: “Situācija atsevišķos reģionos tiešām ir neapskaužama, daļa vasaras un rudens laika apstākļi radīja ārkārtas situāciju, kas noveduši līdz tam, ka daudziem lauksaimniekiem sējumi ir izpostīti un lopbarība nav iegūstama. Tas ne vien rada finansiālos zaudējumus saimniecībām, bet arī bažas par uzņemto un noteikto prasību un saistību izpildi ar kredītiestādēm un noslēgtajiem līgumiem. Tā kā dabas apstākļi ietekmējuši ne vien Latvijas, bet arī citu valstu saimniecības, tāpēc vēršamies pēc palīdzības un atbalsta pie Eiropas Komisijas Komisāra.”

No Latvijas vēstuli parakstīja biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre, „Latvijas Zemnieku federācijas” valdes priekšsēdētāja Agita Hauka, „Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons un „Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes” valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

PRes_Baltijas un Skandināvijas lauksaimnieki Eiropas Komisāru aicina rast atbalsta mehānismus lietavu skartajiem reģioniem