Piedalījāmies projekta „Smart Farmer” dalībnieku sanāksmē Grieķijā

03/10/2014

Projekta „Smart Farmer” ietvaros septembra beigās un oktobra sākumā piedalījāmies projekta partneru tikšanās Grieķijā. Atēnu Universitātēs auditorijā notika spraigs darbs pie zemniekiem noderīga mācību materiāla veidošanas lauksaimniecības produktu virzīšanā tirgū. Tika likta kopā pieredze no Grieķijas, Spānijas, Portugāles, Kipras, Lietuvas un Latvijas.

Lai varētu ar praktiskiem piemēriem papildināt mācību materiālu, tālāk projekta partneru ceļš veda uz Grieķijas sirdi –Karditsas reģionu. Kartitsas reģionā notiek aktīva lauksaimniecība. Karditsas reģions raksturojas ar lielām kokvilnas audzēšanas platībām. Pašreiz rit kokvilnas ražas laiks. To novāc ar kooperatīviem piederošiem John Deer harvesteriem un nogādā kokvilnas savākšanas un pirmasapstrādes punktos. Liekas, ka visu lauku ceļu malas ir pārklājis kokvilnas „sniegs”. Vēl reģionā audzē kartupeļus, tabaku, olīvas.

Projekta ietvaros apmeklētās saimniecības pārsteidza ar goji ogu audzēšanas praksi Karditsas reģionā. Tā ir ļoti darbietilpīga kultūra gan no audzēšanas, gan novākšanas viedokļa. Dienā viens ogu lasītājs var novākt ne vairāk kā 10-12 kg. Apskatītajā saimniecībā ogas tiek audzētas 5 ha platībā. To nogatavošanās periodā tiek nodarbināti 8-10 darbinieki. Tomēr saimnieki atzīst, ka daļu ražas viņi tomēr zaudē, jo visas ogas nogatavojas vienlaicīgi un nav iespējams visu ražu novākt vienlaicīgi. Goji ogu audzētāji ogas pārdod Efkarpon kooperatīvam par 15 Eur/kg. No kooperatīva viņi saņem iepakojumu, loģistikas pakalpojumus kā arī peļņas procentus (ap 30%). Veikalos svaigas ogas tiek pārdotas par cenu 4-5 Eur/100gr. Tāpat ogas pārstrādā marmelādē (ievārījumā), gatavo liķieri un kaltē, žāvē. Lauku attīstībai paredzētajā Leeder programmā kooperatīvs saņēmis finansējumu pusmiljona euro apmērā jauna pārstrādes uzņēmuma celtniecībai. Kooperatīva zemnieki ļoti gaida atveramies jauno rūpnīcu un tikmēr daļu savas ogu produkcijas glabā saldētavās.

Ar ļoti lielu lepnumu vietējie zemnieki izrādīja jauniestādītās aroniju plantācijas. Aronijas ir jauna kultūra Grieķijā, uz kuru viņi liek ļoti lielas cerības. No ogām gatavos marmelādi, pievienos garšai citos produktos, kā arī izmantos citu bioloģisko produktu krāsas uzlabošanai. Aroniju iepirkuma cena krietni pārsniedz Goji ogu cenu.

Grieķijā tiek apgūta arī lielogu melleņu audzēšana. Tomēr, lai nodrošinātu tām atbilstošus augšanas apstākļus, tiek izmantots kūdras substrāts, kurš tiek importēts no Lietuvas. Visu ogu audzēšana nav iedomājama bez papildus laistīšanas, līdz ar to plaši tiek izmantotas irregācijas sistēmas.

Partneru starpā notika aktīva diskusija par jaunu vietējo produktu attīstīšanu, piemēram, mērce gaļas ēdieniem ar goji ogu piedevu vai musli ar kaltēm goji un aronijām ogām.

Grieķijas partneri atzīmēja, ka vietējie iedzīvotāji labprātāk izvēlas reģionā izvēlētos produktus, nekā lētāk iepirktās no Ķīnas.

mellenes

Melleņu audzēšana

godži ogas

Goji ogu audzēšana