Sarunās ar ES risina jautājumu par platībmaksājumu nepiešķiršanu “dīvānzemniekiem”

14/05/2014

Šodien, 14.maijā, notika Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē, kas bija veltīta lauksaimnieku nevalstisko organizāciju darbības aktualitātēm un kurā pārrunāja 19 jautājumus, kas lauksaimniekiem ir aktuāli un dažādās stadijās atrodās Saeimā. „Zemnieku saeimu” pārstāvēja biroja vadītāja Rita Ignāte, lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons un padomes loceklis Jānis Bērziņš.

.

Jautājums, kas ieinteresēja Saeimas deputātus, bija par tiešmaksājumu nosacījumiem un kas tos varēs saņemt nākotnē. Mēs, biedrība „Zemnieku saeima” skaidrojām, ka Eiropas Savienības (ES) līdzekļi ir jāsaņem tiem zemniekiem, kuri nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu, nevis “dīvānzemniekiem”, kuri tikai reizi gadā nopļauj zāli no saviem laukiem.

.

Biedrības „Zemnieku saeima” biroja vadītāja Rita Ignāte atzina: „Sarunās ar Eiropas Savienības pārstāvjiem tiek risināts jautājums par to, lai tā dēvētie dīvānzemnieki, kuri nenodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, nesaņemtu ES platībmaksājumus. Pieļauju, ka ES varbūt ne šogad, bet pietiekami drīz “dīvānzemniekus” varētu iekļaut negatīvajā sarakstā, kam nepienākas platībmaksājumi. Lai to panāktu, Zemkopības ministrija par šo jautājumu turpina sarunas ar ES pārstāvjiem.”

.

„Lietderīgāk būtu, ja attiecīgās lauksaimniecības zemes, piemēram, tiktu izmantotas liellopu ganībām,” atzina „Zemnieku saeimas” lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons.

.

Pievēršoties citiem jautājumiem, deputāte Inguna Rībena komisijas sēdē aktualizēja jautājumu par ģenētiski modificēto organismu produkciju. Savukārt parlamentārieši Ilma Čepāne un Augusts Brigmanis pauda viedokli par gaidāmo likuma grozījumu efektivitāti, ar kuriem plānots ierobežots lauksaimniecības zemes apjomu, ko būs iespējams iegādāties vienai personai.

.

Avots: LETA