Zemnieku saeima ir gandarīta par Zemkopības ministra lēmumu

10/04/2014

Zemnieku saeima ir gandarīta par Zemkopības ministra Jāņa Dūklava lēmumu vērsties Eiropas Komisijā (EK), lai no krīzes rezerves fonda pieprasītu atbalstu sala rezultātā bojā gājušo ziemāju daļējai kompensēšanai saimniecībās.

 

Biedrības „Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš atzīst: „Esam gandarīti par to, ka Zemkopības ministrija vērsīsies Eiropas Komisijā ar aicinājumu kompensēt kailsala radītos zaudējumus Latvijas lauksaimniekiem. Mēs esam pilntiesīga Eiropas Savienības dalībvalsts, kas tieši tāpat kā pārējās valstis iemaksā noteiktu daļu no tiešmaksājumiem krīzes fondā. Mums ir jādara viss, lai atbalstītu savus lauksaimniekus, tāpat kā to dara citas Eiropas Savienības dalībvalstis.”

 

Biedrības „Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja atzīst: „No Lietuvas kolēģiem esam saņēmuši informāciju, ka vakar viņi tikās ar savu Zemkopības ministru Vigīliju Juknu, lai pārrunātu Lietuvas iespējas pieprasīt kompensāciju par kailsala radītājiem ziemāju zaudējumiem. Lietuvas ministrs apsolīja rīkoties. Ja pēc palīdzības vēršas vairākas valstis, tad problēmas risinājums ir cerīgāks. Mums ir prieks, ka Baltijas valstis grūtā brīdī sadarbojas.”

 

Atgādinām, ka biedrība „Zemnieku saeima” marta vidū tikās ar Zemkopības ministru un aicināja vērsties Eiropas Komisijā ar lūgumu kompensēt radušos zaudējumus. Šodien, 10.aprīlī, Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs pazinoja, ka, apkopojot un izvērtējot datus par zaudējumiem Latvijas lauksaimniekiem saistībā ar 2013./2014. gada ziemā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ izpostītajiem ziemāju sējumiem (ziemāji lielās platībās ir gājuši bojā vai smagi cietuši), ministrija vērsīsies Eiropas Komisijā ar lūgumu sniegt atbalstu Latvijas graudaudzētājiem.

.

Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktā ziemāju stāvokļa apsekojuma Latvijā martā, vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur nāksies pārsēt līdz pat 90% no graudaugu sējumiem. Savukārt pārējā Latvijas teritorijā līdz pat 70%.