20.jūnijā tikāmies pļavās Bauskas pusē, lai diskutētu par iespējamiem ieguvumiem videi CONSOLE projekta pasākumā “Līgumu risinājumi agrovides klimata pasākumiem”. Pasākumā informācijas par projektu CONSOLE un tā rezultātiem izplatīšana tika apvienota ar praktiskiem piemēriem, kā agrovides un klimata pasākumi tiek īstenoti praksē.
Diena laukos sākās ar reģistrāciju un kafijas tasi, kam sekoja projekta partneru Latvijā – Zemnieku Saeimas – prezentācija par projektu un tā rezultātiem (labo prakšu izpēti, aptaujām, rokasgrāmatu), kā arī iespējām tos izmantot praksē. Dalībnieki tika aicināti tiešsaistē iepazīties ar detalizētiem labo prakšu aprakstiem. Prezentējot dienas tēmai atbilstošo gadījumu izpēti, dalībniekiem tika dota iespēja apspriest iespējamo rezultātu pielietojumu Latvijā. Diskusijā tika secināts, ka pastāv iespējas lopkopju un pašvaldību sadarbību padarīt populārāku, piemēram, ieviešot zālāju noganīšanu pašvaldību teritorijās.
Lai iepazītos ar praktiskiem risinājumiem Latvijā un iedvesmotos iesaistīties turpmākajos pasākumos, Bauskas novada pašvaldības pārstāves Ilze Tijone un Ilze Munda pastāstīja par vides investīciju pieredzi dabas parkā “Bauska” sadarbībā ar zemju īpašniekiem, veicinot diskusiju par sadarbības iespējām. Prezentācija izraisīja diskusijas par sadarbības grūtību risināšanas veidiem.
Vides zinātnes un ainavu plānošanas un dabas vērtību saglabāšanas entuziaste ar ilgstošu pieredzi dendroloģijā Ludmila Knoka iepazīstināja ar bioloģiski vērtīgo zālāju saglabāšanas pieredzi Lielupes palieņu pļavās, dodot arī iespēju uzdot jautājumus un apspriest tēmu tālāk. Dalībnieki pārrunāja, kā mainīt Intensīvās pļaušanas tradīcijas un motivēt zemes īpašniekus vairāk domāt par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, un secināja, ka ir dažādi mehānismi (retāka, lēnāka pļaušana, noganīšana u.c.), taču to visaptveroša ieviešana prasīs laiku.
Pusdienu pārtraukumā notika tālākas diskusijas par ar dabiskajiem zālājiem saistītajām aktivitātēm mazajiem zemes īpašniekiem. Pēc tam sekoja labās prakses apskate uz vietas – Bauskas pils apkārtnes apskate, kur dabā redzami vides ieguldījumi un to rezultāti. Māris Skanis iepazīstināja ar videi draudzīgu upes krastu nostiprināšanas risinājumu pie pils un skaidroja dabiskās erozijas cēloņus. Pēc tam dalībniekiem bija iespēja doties uz otro investīciju vietu – Lielupes palieņu pļavām, kas ietvēra informatīvo daļu un bioloģiskās daudzveidības novērošanu pļavā.