4. oktobrī Zemnieku Saeima rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu “Inovācijas un aprites ekonomika” Projekta LIVERUR ietvaros. Pasākuma galvenais mērķis bija veicināt informācijas apmaiņu starp ieinteresētajām pusēm par pieredzi inovāciju ieviešanā un aprites ekonomikā. Pasākuma laikā dalībniekiem tika demonstrēti reāli piemēri, kā inovācijas tiek ieviestas lauku uzņēmējdarbībā, kā aprites ekonomika darbojas praksē un kā iespējams veiksmīgi sadarboties starp uzņēmējiem.
Pasākuma sākumā tika apmeklēta Z/S “Līči”, kur praktiski iepazīts “no dārza līdz galdam” princips restorānā “Zemnieku cienasts”, apmeklēts vietējo produktu tirdziņš, apskatīts bērnu atrakciju laukums un viesu nams (https://www.zemniekacienasts.lv).
Zemnieku saimniecībā “RĪveri” gūts ieskats precīzo tehnoloģiju ieviešanā Tukuma novada Džūkstes pagastā. Saimniecības apskates laikā apspriesti dažādi aprites ekonomikas elementi un risinājumi, tostarp – organisko atkritumu apsaimniekošana ar komposta palīdzību un kompostētā materiāla izmantošana ābeļu mēslošanai. Demonstrētās precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas ietver precīzo mēslojuma izkliedi un augu aizsardzības lietojumu, precīzo stūrēšanu traktoriem.
Apmeklēta arī SIA “Pūres dārzi”, kam sekoja Pūres šokolādes muzeja apmeklējums. Muzejā tika organizēta apskate, kas iekļāva stāstu par šokolādes vēsturi, kā arī tika iepazīts ražošanas process no izejvielu ieguves līdz gatavai produkcijai. Pēc tam radošajā darbnīcā pašiem dalībniekiem bija iespēja pagatavot un nodegustēt šokolādi. Uzņēmums ražošanā izmanto vietējos augļus un ogas (https://purechocolate.lv).
Pasākuma noslēgumā dalībnieki viesojās Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā “Talsu novada garša”. Kooperatīvās sabiedrības galvenais mērķis ir apvienot Talsu novada mājražotājus un mazos ražotājus, lai atbalstītu Talsu novada uzņēmējdarbību, palīdzot biedriem realizēt produkciju un veicināt Talsu novada tēla atpazīstamību. Vizītes laikā uzsvērta sadarbības nozīme un tās sniegtie ieguvumi.
Pasākuma laikā iesaistītās puses aktīvi dalījās pieredzē un diskutēja par inovāciju ieviešanu lauksaimniecības uzņēmumos un aprites ekonomikas nozīmi izaugsmes nodrošināšanā. Iesaistītie atzina, ka lauksaimniecības produkcijas pievienotā vērtība ir efektīvi risinājumi, kas veicina lauksaimnieciskās ražošanas konkurētspējas attīstību un vienlaikus nostiprina lauksaimniecības produkcijas ražotāju pozīcijas vērtību ķēdē. Uzņēmēji dalījās pieredzē par inovāciju ieviešanu un bija vienisprātis, ka inovācijas ir būtiskas izdzīvošanai. Brīvajā tirgū ir būtiski izstrādāt jaunus, uzlabotus produktus, iekārtas, procesus un metodes to funkcionālo un paredzēto īpašību ieviešanai vai būtiskai uzlabošanai.
Lai ietu līdzi laikam, svarīgas ir arī tehnoloģiskās inovācijas. Tas palielina uzņēmumu ekonomisko konkurētspēju. Lielākā daļa tehnoloģisko inovāciju ietver būtiskas izmaiņas tehnoloģiskajā procesā, iekārtās un programmatūrā.
Iesaistītie bija vienisprātis, ka lauksaimniecības nozares izaugsme galvenokārt jāveicina, palielinot resursu efektivitāti (iespējams, attīstot inovācijas un ieviešot aprites ekonomikas principus). Tomēr aprites ekonomikas principu pārņemšana privātajā sektorā nevar būt pašmērķis – vienmēr jāpatur prātā ekonomikas izaugsme un uzņēmumu finansiālie ieguvumi.
Zināšanu un informācijas apmaiņa ir vissvarīgākie faktori, kas veicina inovāciju ieviešanu. Lai lauku uzņēmumi attīstītos, jāturpina informācijas apmaiņa starp ieinteresētajām pusēm.